Fotbollens maktkamp kulminerar
Helsingborgs Sten-Inge Fredin, Brommapojkarnas Ola Danhard och Gefles Leif Lindstrand har av olika skäl lämnat Sef-styrelsen. Oenigheten mellan framträdande klubbledare inom svensk fotboll är tydlig.
– Jag tycker att behandlingen av Bosse Lundquist och Leif Lindstrand är onödig och felaktig, säger Sten-Inge Fredin när han lämnar SEF:s styrelse ett år innan hans mandatperiod går ut.
Även Brommapojkarnas Ola Danhard lämnar Sef-styrelsen ett år i förväg. Han gör det i protest mot valberedningen som har petat ordföranden Bosse Lundquist och vice ordföranden Leif Lindstrand.
”Ingen har fått gå på grund av sin kompetens, det är annat som ligger bakom. Jag är orolig för svensk fotboll om det sitter folk utanför mötena och styr”, menar Danhard kritiskt.
Konsekvensen är att Elfsborgs Bosse Johansson blir ny ordförande. Han representerar en falang, där även IFK Göteborgs Gunnar Larsson ingår, som står för en annan inriktning.
Det har också framkommit när förbundsstyrelsen först drev på i frågan om bolagisering och tillsammans med ishockeyförbundet förordade ett beslut vid Riksidrottsstyrelsen i maj, varpå styrelsen tvingades backa när klubbarna i själva verket inte alls var intresserade.
- Det var en för stor minoritet av föreningarna som ville diskutera vidare, och som goda demokrater måste vi självklart lyssna på det. Vi arbetar ju för föreningarna, säger Lars-Åke Lagrell till GP.
- Har vi väntat i 106 år gör väl ett par till ingenting.
Plötsligt är de överens, Hugo Stenbeck och Malmö Redhawks. Stenbeck ser till att kontraktet med Linus Klasen avslutas och miljardären skänker 31 procent av aktierna till en stiftelse med ungdomssektionen som förmånstagare.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Under 100 dagar ska ett 100-tal ryttare färdas genom ett förhoppningsvis sommarvackert Sverige. Det är det stora inslaget när Svenska Ridsportförbundet fyller 100 år.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Nu vill han med stora kliv hitta ett jobb och inleda sitt nya liv. Vägen dit går bl a via Intrum Justitia och hotellkedjan Elite. Christian Olsson, 32 år, är förmögen, men vill ha ett dagligt jobb nu när trestegskarriären är över.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
Det blir en fortsättning med mästarlaget Manchester City och övriga stjärnor i Premier League i Viasat. Viasat har köpt TV-rättigheterna till och med 2016 för mellan 1,5 och 2 miljarder kronor.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt