Leksand slår medlemsrekord

Att Leksands IF har många anhängare runt om i Sverige är bevisat med all tydlighet. I fredags registrerades 8 966 medlemmar i föreningen och det innebär det tredje högsta medlemsantalet i föreningens historia och mycket talar för att det tidigare rekordet kommer att överträffas när räkenskapsåret summeras i slutet av april 2010.

- Vi har ett fantastisk stöd från alla våra underbara supportrar ute i landet, trots fjärde raka året i Allsvenskan och det märks om inte annat när det gäller medlemsutvecklingen. Vi brukar säga inom föreningen att tillsammans ska vi göra det och ju fler vi är desto närmare kan vi komma vår målsättning, säger föreningens vd, Håkan Åman.

För tio år sedan var det 4000 medlemmar i Leksands IF. Efter den uppmärksammade kampanjen (Dalauppropet) inför den första allsvenska säsongen 01/02 steg den siffran till 7571 för att sedan toppas under elitseriesäsongerna 01/02-02/03 då det var 9197 respektive 9147 medlemmar registrerade.

Från säsongen 04/05 till 07/08 minskade antalet medlemmar till 7120 för att sedan så sakteliga öka till 7345 stycken 2008/2009. Fram till dags dato har det tillkommit 1621 medlemmar under nuvarande säsong och det är just nu 8966 medlemmar knutna till Leksands IF varav nästan 600 som tecknat sig för medlemskap på livstid.

Håkan Åman är optimistisk när det gäller det framtida medlemsantalet.

- Leksands IF har vänt trenden och snabbt blivit fler och fler medlemmar och vi hoppas och tror att vi kan nå 10.000 innan säsongen är över.

Som kuriosa kan nämnas att svenska mästarna Färjestad har cirka 2000 registrerade medlemmar i föreningen, Elitseriens serieledare HV71 har 1700 och att Brynäs har omkring 5000. Mycket talar alltså för att Leksands IF har det i särklass högsta medlemsantalet i hockeysverige.

Fakta

Elitserien i antal medlemmar

1. Djurgården    5500

2. Brynäs           5090

3. Luleå            3908

4. Frölunda       3156

5. Linköping     2687

6. Modo           2362

7. Södertälje    2200

8. Skellefteå    2100

9. HV71           1557

10. Färjestad   1275

11. Timrå        1250

12. Rögle          800

Fotnot: Baseras på uppgifter från föreningarna gällande medlemsantal vid senaste räkenskapsårets slut.

Svenska Ishockeyförbundets licensnämnd underkänner SHL-laget Malmö Redhawks årsredovisning för säsongen 2018-2019 och tvingar ut laget i ett så kallat kontrollår säsongen 2019-2020.

Det innebär att Redhawks bokslut våren 2020 måste visa ett eget kapital på  minst 6 miljoner kronor, annars hotar omedelbar nedflyttning. Det har aldrig hänt tidigare att SHL-lag degraderats på grund av ekonomisk obalans.

"Kommunerna har slutat planera för idrott och fritid"

Många var överens vid ett seminarium i Almedalen på onsdagen, där Riksidrottsförbundet och Tankesmedjan Movium presenterade  en ny exempelsamling som belyser utmaningarna att planera för social hållbarhet och plats för idrott..

Det var förre fotbollsstjärnan och affärsmannen Kay Wiestål, 78, som initierade Victoriadagen i Borgholm på Öland. Ifjol tackade han för sig efter 40 år som ansvarig. Wiestål träffade kung Carl Gustaf XVI 1976 på dåvarande kändiskrogen Alexandra i Stockholm och lade fram sin idé att kronprinsessans födelsedag borde firas på Öland. Kungen nappade på förslaget.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Spelsajterna Betsson och Kindred ville ha tillgång till ATG:s spelpooler. Nu har Konkurrensverket sagt nej. ”Ett oerhört viktigt beslut i rätt riktning”, säger Hasse Lord Skarplöth, Chief Executive Officer på ATG.

Ola Wenström leder studiomagasinet Klubbhuset efter varje speldag och sändningar delas mella  betalkanalerna Visat Golf och Viaplay men det blir också bilder i TV6 och TV10. TV NENT Group direktsänder 47 timmar från världens äldsta golftävling The Open (18-21 juli), på Viasat Golf och Viaplay samt slutrundan även på TV6. 

Gränser existerar inte i denna orimliga värld, men fansen, då… Deras säsongsbiljetter, deras TV-abonnemang blir bara dyrare. 

Fotbollens silly season är som mest intensiv och varje dag rapporteras om både transfers och anbud, möjliga eller omöjliga.

Summorna och siffrorna fullkomligt galopperar i en sanslös oordning. Det är så mycket pengar att människor får svårt att räkna.