Leksand slår medlemsrekord

Att Leksands IF har många anhängare runt om i Sverige är bevisat med all tydlighet. I fredags registrerades 8 966 medlemmar i föreningen och det innebär det tredje högsta medlemsantalet i föreningens historia och mycket talar för att det tidigare rekordet kommer att överträffas när räkenskapsåret summeras i slutet av april 2010.

- Vi har ett fantastisk stöd från alla våra underbara supportrar ute i landet, trots fjärde raka året i Allsvenskan och det märks om inte annat när det gäller medlemsutvecklingen. Vi brukar säga inom föreningen att tillsammans ska vi göra det och ju fler vi är desto närmare kan vi komma vår målsättning, säger föreningens vd, Håkan Åman.

För tio år sedan var det 4000 medlemmar i Leksands IF. Efter den uppmärksammade kampanjen (Dalauppropet) inför den första allsvenska säsongen 01/02 steg den siffran till 7571 för att sedan toppas under elitseriesäsongerna 01/02-02/03 då det var 9197 respektive 9147 medlemmar registrerade.

Från säsongen 04/05 till 07/08 minskade antalet medlemmar till 7120 för att sedan så sakteliga öka till 7345 stycken 2008/2009. Fram till dags dato har det tillkommit 1621 medlemmar under nuvarande säsong och det är just nu 8966 medlemmar knutna till Leksands IF varav nästan 600 som tecknat sig för medlemskap på livstid.

Håkan Åman är optimistisk när det gäller det framtida medlemsantalet.

- Leksands IF har vänt trenden och snabbt blivit fler och fler medlemmar och vi hoppas och tror att vi kan nå 10.000 innan säsongen är över.

Som kuriosa kan nämnas att svenska mästarna Färjestad har cirka 2000 registrerade medlemmar i föreningen, Elitseriens serieledare HV71 har 1700 och att Brynäs har omkring 5000. Mycket talar alltså för att Leksands IF har det i särklass högsta medlemsantalet i hockeysverige.

Fakta

Elitserien i antal medlemmar

1. Djurgården    5500

2. Brynäs           5090

3. Luleå            3908

4. Frölunda       3156

5. Linköping     2687

6. Modo           2362

7. Södertälje    2200

8. Skellefteå    2100

9. HV71           1557

10. Färjestad   1275

11. Timrå        1250

12. Rögle          800

Fotnot: Baseras på uppgifter från föreningarna gällande medlemsantal vid senaste räkenskapsårets slut.

Det finns ett gammalt småländskt talesätt som lyder ”dä gaur allri”. Men när det gäller bandy och klubben Åby/Tjureda är kanske den rätta tillämpningen ”dä gaur allti”.

När förstudiegruppen inledde sitt arbete dagen efter den var tillsatt kännetecknades arbetet av ”finns inte en dag att förlora, bara tid att vinna”. Hallen står klar till seriestarten oktober 2019.

Det blir stjärntätt när Bauhaus-galan avgörs på Stadion torsdagen den 30 maj, Kristi Himmelsfärds dag. Tio världsettor kommer till Diamond League-tävlingen. Många frågar sig om stavhopparen Armand ”Mondo” Duplantis också deltar..

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Fotbolls-VM för damer kommer allt närmare. Den 7 juni är det avspark i Frankrike.

Damfotboll är i fokus och det framkommer på olika sätt – bl a via sponsring. Bostadsutvecklaren Obos bidrar med sammanlagt 1,3 miljoner kronor till de svenska landslagsspelarnas hemmaklubbar och 1,2 miljoner NOK till de norska för att kompensera ojämlikheten i ersättning från internationella fotbollsförbundet Fifa.

Denna ständiga följetong om för mycket spelreklam.  Nu tydliggör Spelinspektionen och Konsumentverket samarbetet i tillsynen av spelbolagens marknadsföring.

Samtidigt urskiljer sig idrottsstjärnor som förmådde sig att säga nej till spelbolag och de som inte kunde motstå pengarna från bolagen.

Nu straffas också de första bolagen.

SVT gör sig nu gällande i kampen om rättigheter till olika idrotter och tävlingar. Armand Duplantis, Sarah Sjöström och Daniel Ståhl är trion som blir mer synliga framöver.De tre och Europas övriga stjärnor i friidrott och simning kommer att tävla om EM-medaljer i SVT från 2020 till 2024.

Allmänt talas det om att klubbarna i bandy-Sverige har problem med ekonomin. Men Edsbyn klarar att lösa Simon Jansson. Men så sker det med hjälp av supportrarna som har gjort en insamling och fått ihop en kvarts miljon kronor!