Ökad splittring mellan SOK och RF
Risken enligt Stefan Lindeberg är att de olympiska idrotterna riskerar att bli utan topp- och talangstöd i vår. Efter beskedet från regeringen strax före jul har nu SOK-basen skrivit brev där han varnar alla förbund med olympisk idrott för att SOK inte har pengar till satsningar i år.
Saknar likviditet
Stefan Lindeberg menar att SOK kommer att hamna i akuta ekonomiska problem efter OS i Vancouver, där ett antal miljoner går åt och sedan återstår inte så mycket pengar i kassan.
- SOK kommer inte att kunna betala ut topp- och talangstöd som tänkt i mars/april. Vi har inte den likviditeten. Det fattas 12 miljoner kronor och det kan innebära förskjutningar i tiden, säger Stefan Lindeberg till Svenska Dagbladet.
- Lyckas vi inte lösa situationen är det risk att vi tvingas dra ned på stödet eller minska antalet aktiva i programmen.
17 miljoner saknas
Hans tolkning av regeringens beslut är att SOK nu får 23 miljoner istället för äskade 40 miljoner. I så fall innebär de uteblivna miljonerna från regeringen att 40 aktiva snart står utan pengar.
I brevet till förbundet skriver Lindeberg att den ”professionella organisation” som SOK skapat riskerar att slås sönder och att hela finansieringsprogrammet kraschar.
Regeringen tog beslutet att tilldela Riksidrottsförbundet, RF, mera pengar till att just fördela. Ett beslut som tillkom efter diskussioner om elitstödet mellan de ledande parterna inom idrotten, SOK, RF samt Sveriges paralympiska kommitté och Svenska handikappidrottsförbundet.
Han har lösningen
Men Stefan Lindeberg har en annorlunda minnesbild och levde i den tron att SOK ska få öronmärkta OS-pengar.
- Statsbidraget måste baseras på vad uppdraget faktiskt kostar. Regeringens beslut går emot en hörnsten i förhandlingsuppgörelsen.
Nu fattas 17 miljoner och Stefan Lindeberg vet hur dagens problem kan elimineras:
- Vi hoppas kortsiktigt på en lösning där RF återför de 17 miljonerna till SOK och på lång sikt att regeringen ändrar sitt beslut, säger Stefan Lindeberg.
- Vi måste samverka
RF:s ordförande Karin Mattsson Weijber betonar att samarbete är vägen till framgång. Det är just vad hon har sökt med SOK utan att mötas av det tillmötesgående som hon har önskat.
- Vi har ett gemensamt ansvar som stödorganisationer för att kunna samverka i de här frågorna, säger Mattsson Weijber till Svd.
Beträffande pengarna är hon säker på vilka intentioner som regeringen har utfärdat:
- Skillnaden är att ingen av organisationerna bestämmer eller disponerar alla summor själva.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















