Rekordsummor i Kalmar FF
Men det är som hos kollegorna i allsvenskan, spelarförsäljningarna är det som räddar kassarapporten. För driften kostar och den kostar för mycket.
- Vi måste vara väldigt observanta framöver, säger Kalmar FF:s klubbchef Svante Samuelsson till tidningen Barometern.
37 miljoner via proffsaffärer
Smålänningarna samlar i ladorna. Det är inte troligt att försäljningen kan bli lika framgångsrik på några år. Nu redovisas intäkterna från inte mindre än tre spelare som flyttade utomlands, Patrik Ingelsten, Rasmus Elm och David Elm.
37 miljoner kronor strömmade därmed in på klubbkontot.
- Man kan diskutera huruvida försäljningar är en tillgång eller inte i en verksamhet – men vi kan inte budgetera med försäljningar. Det är bara bonus, säger Svante Samuelsson.
Driften går back
Han sneglar också mot den löpande verksamheten. 47 miljoner kronor i intäkter 2009, men å andra sidan utgifter på 53,5 miljoner. På två år har klubben visat ett underskott för just driften på totalt 10,5 miljoner kronor.
- Vi mötte upp en guldsäsong med väldigt bra siffror i tv-intäkter, publikintäkter och souvenirförsäljning. Dessutom har den allmänna konjunkturen drabbat även oss även om vi varit relativt stabila på intäktssidan, säger Samuelsson i Barometern.
Sponsorer, publik och tv-ersättning minskade med nära 5 miljoner kronor. Svante Samuelsson sammanfattar:
- Vi gör å ena sidan ett rekordresultat och har en väldigt stark ekonomisk ställning – men på sikt måste vi också se till att bättre balansera den löpande verksamheten.
Googles nya sociala nätverk Google+ spås bli ett viktigt verktyg för marknadsföring. Svenska Ishockeyförbundet och huvudsponsorn Kyocera blev först i idrotts-Sverige.
ISP Sport & Marketing har åter lyckas komma över exklusiva reklamrättigheter. Efter en lyckad förhandling med Kentaro gäller det nu Sveriges kommande VM-kvalmatcher i fotboll på bortaplan.
12-13 mars arrangerar Täby Badminton en tävling för U-22-spelare. Prissumman på 80 000 kronor är den största inom svensk ungdomsbadminton någonsin och en av de största i världen för ungdomsspelare.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.
Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.
Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.







Vi vill ha din åsikt