Peter Ijeh-affären aktuell igen

Samtidigt som Peter Ijeh slutförhandlar med Syrianska blottas hans förflutna i IFK Göteborg. Nu står det klart att Blåvitt förlorar den rättsliga tvisten kring värvningen och det kostar klubben mer än 1,4 miljoner kronor.

IFK Göteborgs ordförande Kent Olsson vet ännu inte om klubben ska överklaga kammarrättens beslut. IFK kan begära en prövning i regeringsrätten. Annars är den sex år långa Ijeh-affären avslutad.

IFK hade förhoppningar om att slippa Skatteverkets och länsrättens krav, men har pengar reserverade. Domen betyder att klubben ska betala arbetsgivaravgifter och skattetillägg på över 1,4 miljoner utöver egna ombudskostnader på drygt 400 000 kronor.

Allt har sitt ursprung i Peter Ijehs övergång 2003 och en ”sign on fee” på 1,2 miloner kronor. IFK hävdar att Blåvitts dåvarande kassör, Jan Nilsson, betalade Ijeh ur egen ficka, inte klubben som Skattaverket vill hävda slå fast.

Skriv ny kommentar


CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Ange samtliga tecken (utan mellanslag) som visas i bilden ovan.

Männen med guldbyxorna, det är Zlatan Ibrahimovic och hans agent Mino Raiola. Var de än hamnar i affärer i fotbollsvärlden så börjar pengarna rulla. Nu är Zlatan den dyraste spelaren i Serie Aoch Raiola har tjänat åtskilliga miljoner på sin förhandlingsförmåga.

Kampen om att bygga Sveriges och Nordeuropas största arena för ridsport fortgår. En privat finansiär är beredd att investera 250 miljoner kronor i Dingle Horse Arena i Munkedal medan tre privata företagare tillsammans vill satsa 400 miljoner på Vara Horse Arena.

Det är dagarna då Stockholms Stadion förvandlas till ett eldorado för alla som gillar häftig skidåkning. Med hjälp av runt 600 kubikmeter snö och en 33 meter hög och hundra meter lång skidramp skapas Winter Jam. I år med Stadium som återvändande huvudsponsor.

Att sportjournalister tvingas vara flexibla och äga en allroundkunskap som också ger andra och nya uppdrag har påvisats många gånger. Nu sker det igen när Arne Hegerfors blir värd för Nyhetsmorgon i TV4.

Hammarby stod inför en stämning från italienska materialleverantören Kappa och hotet gällde 30 miljoner kronor. Nu när krisen är som störst i klubben kommer avslöjandet om att Hammarby har enats om ett sponsorkontrakt värt över 30 miljoner med just Kappa.

Svenska Spel jobbar på sin profil. Nu är det inte längre bara ett spelföretag utan också ett spelföretag med en stor ansvarsroll. 3 nya miljoner är nu öronmärkta för olika åtgärder.

Premiären för TV10, MTG TVs nya sport- och faktakanal, blev lyckad med i snitt 756 000 svenskar som följde EM-kvalet Sverige-San Marino. Toppnoteringen blev 908 000 tittare i andra halvlek och därmed skingrades kritikerna något.

Natten till torsdagen enades Hammarby och Genoa efter långa förhandlingar. Därmed kan Linus Hallenius flytta till Italien efter säsongens slut.  Hammarby räddar några miljoner och betecknar affären som en av de viktigaste i klubbens historia.