9 miljoner måste in före 12 maj

Kravet är tufft – det gäller att samla ihop 9 miljoner före den 12 maj. Då kan Björklöven räddas från undergång. Nu kraftsamlar näringslivet i Umeå och pengar börjar strömma in.

Jens Hellgren var utsedd till tränare tillsammans med Larts Modin och han kan intyga hur hårt ett allt större antal affärsmän i Umeå nu anstränger sig.

Pengar från oväntat håll

- Som när en Ica-handlare ställer upp med 400 000 kronor, han visar enormnt hjärta.

- Men för mig och Lars Molin finns det inte så mycket att göra, annat än att avvakta, och det dröjer ju inte så långe tills vi får definitiva besked, säger Jens Hellgren.

Tidningarna i Umeå berättar om räddningsaktionen.

Pengar kommer från de mest oväntade håll. Jörgen Wikström, före detta målvakt i klubben, har tillsammans med sin bror Richard Masiello, lovar över 100 000 kr.

Aldrig sponsrat förut

- Det har tagit hårt i mitt Löven-hjärta för vad som håller på att hända föreningen, säger den gamle Löven-målvakten.

- Vi är beredd och kan hjälpa till med mellan 100 000 och 150 000 tusen kronor, säger Wikström.

Västerbottens Folkblad berättar också om Mats Calla som äger ICA Supermarket på Teg  har gett klartecken till 400 000 kronor.

- Så mycket pengar har jag aldrig i mitt liv sponsrat en förening med förut. Men finns det inget alternativ längre. Det går inte att sitta på arslet och inte göra någonting åt den här situationen.

Konkursförvaltaren läste fel

Nyheten om att AB Björklöven lånat 1,7 miljoner kronor av själva föreningen rörde om känslorna betänkligt bland medlemmar, men nu framkommer att konkursförvaltaren Staffan Bäckström själv begick ett misstag.

- Jag kan bekräfta att jag läste fel i balansrapporten och blandade ihop två konton där jag läste mindre noggrant, säger Bäckström till VF-sporten.

Johan Björk leder räddningsaktionen av Björklöven. Han mobiliserar näringslivet efter att ha synat fakta och framför allt siffror i ekonomin.

"Tror på det här"

- Om vi klarar det här till den 12 maj är vi kvar i allsvenskan, säger Björk till Västerbottens-Kuriren.

Arbetet pågår och det gäller såväl en handlingsplan för dagens akuta situation som en framtida struktur på verksamheten. Detta för att skapa en trovärdighet inför alla berörda.

- Jag tror att det går. Annars skulle jag inte sitta här med dig. Det återstår otroligt mycket arbete, men det går att lösa det här om företagen och kommunen vill. Jag säger inte att vi klarar det, men vi ska göra allt för att undvika en konkurs.

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen