30 miljoner saknas i Malmö FF

Malmö FF är mästarklubben som har hamnat i chock. Plötsligt måste klubbens ansvariga medge hur det ekonomiska underskottet har vuxit till 30 miljoner kronor. Vid en presskonferens på Swedbank stadion i Malmö på fredagsförmiddagen framkom också att vd:n, Pelle Svensson, avgår.

Först hette det att året skulle sluta med en förlust på cirka 5 miljoner kronor. Därefter framkom att bakslaget var ännu större och kunde sluta på det dubbla beloppet, alltså 10 miljoner.

Ideliga larmrapporter

Nu har de ansvariga inget annat val än att erkänna att de verkliga siffrorna är 30 miljoner!

- Resultatförsämringen beror på att rutinerna har brustit. Det visade sig sent i kvartal fyra. SM-guldet kostade oss mycket rent ekonomiskt, inte minst med tanke på bonusutbetalningarna till spelarna. Nu vidtas ett flertal åtgärder, säger ordförande Håkan Jeppsson till Sydsvenska Dagbladet.

- Revisorerna lämnar slutrevision på måndag. Likviditeten är god.

Pelle Svensson opererad

Samtidigt tar vd:n Pelle Svensson beslutet att lämna sitt uppdrag. Orsaken uppges vara hälsoskäl. Hans syn har försämrats avsevärt och han har tvingats till tolv ögonoperationer på fem år.

- För att klara det här jobbet måste man vara fullt frisk, förklarade Pelle Svensson vid presskonferensen.

Larmrapporterna om MFF:s ekonomi har tilltagit i styrka under hösten och Pelle Svensson skrev själv här på Idrottens Affärer i egen krönika för två månader sedan:

”Årets slutliga ekonomiska facit pekar mot en förlust på runt 5 miljoner kronor. Kanske kan det bli lite mera, det har pekat mot ett underskott en tid. Vi har inte svävat ut på något sätt, utan vi har hållit hårt i pengarna, men finanskrisen slog hårt mot oss. Sponsorförsäljningen backade och vår satsning på event och konferenser på arenan gick inte hem”.

En egen arena blev knäcken

Det är satsningen på en egen arena och egen finansiering som har urholkat MFF:s kassa.

”Här har vi mycket att göra. Tyvärr tvingades vi säga upp sju personer. Nu har konjunkturen vänt och vi förändrar organisationen. Enda utvägen är att få fler bokningar och se ökade intäkter”, konstaterade Pelle Svensson som ändå såg, eller tvingade sig själv att se potentialen:

”Möjligheterna är fantastiska eftersom vi har tio stora utrymmen på arenan, det största på 2 200 kvm. Här kan företag ha sina egna stora event. Skillnaden mot tidigare är att vi nu jobbar närmare eventbolagen, vi stärker säljsidan och målet är att ha 40-50 event nästa år. Det låter och är mycket, men det är ett måste”.

"Pengarna är låsta"

Han hävdade då också:

”MFF är en klubb som har ett bra eget kapital, cirka 111 miljoner, men upplägget vid arenabygget innebar att vi nu har låst mycket pengar. Vi har därmed inte den rörelsefrihet som man kan skulle kunna önska sig. Vår stadion tillkom tack och lov och i dag äger vi 25 procent av en arena som vi tycker är bäst i landet”.

Men mästartitel och en skara mycket duktiga fotbollsspelare - det hjälper inte i dagsläget.

Hur stor likviditeten är i dag vill inte ordförande Håkan Jeppsson uppge:

- Vi har en god förhoppning om att få ett kapitaltillskott på 10 miljoner kronor från externa investerare. Det måste till kapital utifrån för att vi ska kunna förlänga de kontrakt vi vill, säger Håkan Jeppsson och syftar på situationen i spelartruppen.

Läs vad Pelle Svensson skrev här på Idrottens Affärer.se

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen