MFF:s dubbla miljonmatcher

Inte bättre än nia i allsvenskan, men Malmö FF är ändå vinnarlaget framför alla andra. Först cupmötet med Glasgow Rangers på onsdag och en dryg vecka senare kommer Milan till Swedbank Arena. Räkna med fullsatta hus och miljonintäkter för klubben.

Alltså, onsdag 3 augusti retur Champions League-kvalet mot Glasgow Rangers och sedan, bara en dryg vecka bort, kommer Zlatan Ibrahimovic till sin hemstad med Milan, söndagen den 14 augusti.

Bonus till spelarna

Milan-matchen är slutsåld. Rangers-matchen blir det, garanterat.

Givetvis har klubben, om än med starka sponsorer, köpt mötet med Milan, men fullsatt på arenan två gånger inom bara 14 dagar betyder att MFF här kan räkna med miljonintäkter. 

Om Malmö slår ut Glasgow Rangers i Champions League-kvalet blir också spelarna vinnarna, då väntar nämligen bonusersättningar.

- Det finns en mycket bra premie för spelarna säger Malmös sportchef Per Ågren till fotbollskanalen.se.

Ersättning med automatik

Ju större framgång desto mer får spelarna. Det samtliga i truppen, enligt en tidigare uppgörelse.

Ersättningen gäller även om MFF blir utslaget i den sista playoff-rundan och detta tack vare en automatisk direktkvalificering för gruppspel i Europa League.

- Det stämmer, det finns en bonus för spelarna vid kvalificering till gruppspelet i Champions League eller Europa League, bekräftar Ågren.

Första svensklaget på elva år

Förutsättningarna är sådana att om MFF spelar oavgjort eller vinner hemma mot Rangers går laget vidare till till sista kvalomgången, den så kallade "play-off-rundan".

Då träder lag som Arsenal, Bayern München och Lyon in i turneringen, men för MFF gäller då en lottning mot en annan ligasegrare.

Och notera: skulle MFF nå ny framgång får vi se det första svenska laget i Champions Leagues gruppspel på elva år.


Fakta

Om MFF slår ut Glasgow Rangers blir de här lagen aktuella som motståndare i nästa omgång:
Litex Lovech (Bulgarien)
Wisla Krakow (Polen)
Maccabi Haifa (Israel)
Maribor (Slovenien)
HJK Helsingfors (Finland)
Dynamo Zagreb (Kroatien)
FC Köpenhamn (Danmark)
Shamrock Rovers (Irland)
Genk (Belgien)
Partizan Belgrad (Serbien)
Rosenborg (Norge)
Viktoria Plzen (Tjeckien)
Zestafoni (Georgien)
Sturm Graz (Österrike)
Ekranas (Litauen)
Bate Borisov (Vitryssland)

Källa: Fotbollskanalen

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen