Percy försvarar Hugo Stenbeck
De borde ju kunna snacka med varandra.
Percy Nilsson som har pumpat in över 100 miljoner i Redhawks.
Hugo Stenbeck som har lovat att bidra med 70 miljoner. Fast det återstår två år av det avtalet.
En uppgörelsen som tycks vara i upplösning.
Styrelse måste omgående tillsättas
Maken till kaos i en elitförening har sällan skådats – laget med löner av högsta elitseriesnitt orkar knappt hålla en mittenplats i Hockeyallsvenskan och laget bredvid rinken finns inte ens på papperet.
Ordföranden och ledamöter har hoppat av i strid ström och innan veckans slut måste Malmö Redhawks Ishockey AB få en styrelse.
Bolaget saknar sedan förra veckan en fungerande styrelse och det strider mot aktiebolagslagen.
Turbulensen bara till tar och sanna eller falska uppgifter korsar varandra.
"Han är ju bara 32 år"
Redhawks hyresvärd har också en del att säga till om. Nu tar Percy Nilsson till orda, han som ska vara osams med Hugo Stenbeck :
- Han är bara 32 år, vi blir inte vuxna förrän vi är 50, menar Percy Nilsson.
Han tror inte att Hugo Stenbeck vill dra sig ur uppgörelsen med klubben:
- Det är bara skitsnack. Jag snackade själv med honom häromdagen och då var allt lugnt, säger Nilsson till Skånska Dagbladet.
Men varför har det blivit ett sådant kaos?
"För dålig kontakt"
- Det enda jag kan tänka mig är att de har haft för dålig kontakt med honom, säger Percy Nilsson.
Han menar att det enda raka är att Hugo Stenbeck kliver fram och säger vad han tycker.
Den 31 mars ska Hugo Stenbecks stå för nästa insättning om 2 miljoner euro till Redhawks.
Affärsjuristernas betydelse
Det som tycks ha utlöst osämjan är Stenbecks beslut att koppla in in två affärsjurister, advokaten Anders Holmgren på Setterwalls i Göteborg och advokaten Björn Ohde. Byrån har erfarenhet från avancerad affärsjuridik på internationell nivå.
- Hugo Stenbeck har redan investerat ansenliga belopp. Vårt uppdrag är att ta fram ett beslutsunderlag åt honom så att han kan besluta om ytterligare investeringar, säger Anders Holmgren.
Han uppger också att Stenbeck har investerat mer än vad som avtalats. Avtalet är treårigt och ska gälla 60-70 miljoner kronor.
Hugo Stenbeck kontrollerar i dag 51 i procent av aktierna i Malmö Redhawks Holding AB vilket betyder att han äger 234 000 aktier i bolaget.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















