Ekonomiskt kaos i Malmö Redhawks
Malmö Redhawks är klubben där de svarta rubrikerna aldrig tar slut. Hundratals miljoner kronor har runnit bort via klubben och ofta ut i ingenting under åren.
Advokaternas uppgifter
På onsdagen hade klubben kallat till presskonferens. Ett möte som föregicks av meddelandet från Hugo Stenbeck och hans advokater med rubriken ”Inga ytterligare kapitaltillskott från Hugo Stenbeck”.
Där stod att läsa att ”Hugo Stenbeck har – på begäran av klubbens tidigare ledning – under den gångna säsongen investerat drygt 61,8 miljoner SEK i hockeyverksamheten, bland annat i form av ersättning i samband med spelarköp och löner. Detta överstiger det totala belopp som investeringsavtalet kräver under tre år.
Hugo Stenbeck har baserat på detta faktum informerat Malmö Redhawks Ishockey Holding AB om sin avsikt att utnyttja den avtalade ”exiträtt” som föreligger, och därmed inte tillskjuta något ytterligare kapital. ”
Pressmeddelandet avslutades med ”Hugo Stenbeck kvarstår som majoritetsägare i Malmö Redhawks Holding AB.”
Klubbens uppgifter
Vid presskonferensen talade flera företrädare för klubben och olika uppgifter skapade ännu flera frågetecken.
Att Redhawks är i akut ekonomisk kris råder dock inget tvivel om. Klubben har begärt en företagsrekonstruktionoch därmed går den statliga lönegarantin in och betalar lönerna samt skatterna som bara de omfattar 3 miljoner kronor som ska betalas på torsdagen.
Klubbledningen medgav också att alla ledande sponsorer uppvaktas i hopp om att få stöd. 10 nya sponsormiljoner måste fram samtidigt som nye vd:n och sportchefen, Patrik Sylvegård, ska börja skära i lönebudgeten.
Vilken summa är rätt?
Den ständigt återkommande frågan är hur den tidigare klubbledningen, med den nu sparkade sportchefen Stefan Nyman, har kunnat göra av med 61,8 miljoner kronor, främst på spelarlöner och då gällde det ändå spel i Allsvenskan.
Om det nu är rätt summa… Enligt Sydsvenska Dagbladet förekommer olika uppgifter om storleken på Hugo Stenbecks satsning.
Enligt Redhawks styrelseordförande Tommy Qvarfort är Stenbecks insats på en helt annan nivå. Det skulle innebära att summan från Stenbecks advokater om 61,8 miljoner är tilltagen i överkant.
Hugo Stenbeck är bankrutt
Dagens ledning i Malmö Redhawks menar att Hugo Stenbeck är skyldig klubben 18 miljoner kronor. Det är de pengar som Stenbeck skulle ha betalat den 1 april, men trots anmodan har det inte kommit någon inbetalning. I stället fick klubben uppgifter om att det inte finns några pengar i Schweiz. Hugo Stenbeck skulle sakna pengar.
På presskonferensen hävdade Tommy Qvarfort:
- Man kan inte tro att en man som är god för 2 miljarder är bankrutt.
Nu planeras en bolagsstämma och en nyemission för att minska Hugo Stenbecks aktieinnehav och inflytande i klubben. Och minskas ska också lönebudgeten, från 30 miljoner till 18 miljoner.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På måndagsförmiddagen var spelarna från Norge och Sverige redo att för det första träningspasset väl påplats, och det skedde i välande temperatur. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn
Tll saken hör att de de borpå skitftande platser. Den norskatruppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















