Jobbar gratis för att rädda klubben

Att jobba gratis på idrottslig elitnivå i Sverige torde vara unikt. Mannen som har tagit detta drastiska beslut är klubbchefen i Almtuna IS hockey, Marcus Leto, som vill göra allt för sin klubb ekonomiskt och sportslig.
Marcus Leto är klubbchefen som ska jobba gratis för att försöka rädda Almtuna IS. Foto: Thomas Wallberg


Många klubbar har stora ekonomiska problem, särskilt under rådande lågkonjunktur. För att få behålla elitlicensen inom svensk ishockeyn krävs ett positivt eget kapital under två år. Almtuna hade förra året 660 000 kr i underskott.    

Tog beslutet själv

Att sparka en tränare med hög lön, spara in på en ledare och även låta någon annan klubb ta över kontrakt för en spelare som inte levererat tillräckligt är vanliga metoder i dagsläget.

Men Marcus Leto vill gå en annan väg genom att ge signaler till alla parter att gemensamt ställa upp med uppoffringar för både det ekonomiska och sportsliga resultatet.

- Jag tog beslutet själv, meddelade styrelsen, som godtog beskedet med glädje, säger Leto om sitt dramatiska beslut för klubbens bästa.

Sparar 200 000

Hans exklusiva åtgärd att avstå sin lön på ca 40 000 kr i månaden för sitt heltidsjobb resten av säsongen eller under tre månader ger klubben en stor besparing i ekonomin på närmare 200 000 kr inklusive sociala avgifter.

Åtgärden är så positiv att entusiaster inom klubbens intressesfär också har fått upp ögonen på vad de själva kan bidra med för att rädda klubbens överlevnad.

Reklamgurun Tommy Lindgren i Uppsala är en sann Almtuna-fan, som har öppnat ett konto på Facebook för insamling av medel. Redan efter två dagar hade man fått in ca 150 000 kr.

Med förenade krafter

Även signerade spelarbilder har auktionerats ut. Detta ger också värdefulla intäkter.

Att de många sponsorerna ställer upp ytterligare kan man ta för givet efter klubbens egna kraftfulla  sparåtgärder.

- Vi vill klara det allsvenska kontraktet, behålla elitlicensen och ge vår trogna publik ishockey på hög nivå. Med förenade krafter skall det gå, säger ödmjuke Leto.

Sammanhållningens betydelse

Detta vore väl någonting för skuldtyngda Leksands IF att se sig avundsjuka på att en "liten" klubb med små resurser får en sedan sammanhållning och drar mot det gemensamma målet.

Publikdragande hemmamatcher mot Djurgården på tisdagen bör locka fullt hus i slitna Gränbyhallen och mot Örebro den 2 februari, då sponsorerna bjuder på gratis inträde.

- Egna kapitalet efter innevarande räkenskapsår med bokslut sista april behöver alltså balansera på ett återtagande på cirka 650 000 kr, vilket vi tror oss kunna få med alla våra sparåtgärder, säger klubbens ordförande Jan Karlsson.

Han och styrelsen är full av beundran för Marcus Letos lidelsefulla utspel om att arbeta gratis för att få behålla klubbens elitlicens. Dessutom har man givit svensk elithockey signaler hur man kan jobba framgångsrikt.

Bengt Skagerström


Fakta

  • Almtuna IS största framgång var säsongen 1962-63, då man spelade i högsta serien, motsvarande dagens Elitserie.  Åkte ur direkt, men bara ett mål skiljde till nytt kontrakt.
  • Almtuna iS bildades 1932. Ishockeyn kom upp på programmet 1947. Nu är det en renodlad is-
    hockeyklubb.
  • Almtuna är bästa hockeyföreningen i Uppsala genom tiderna. Har 59 DM-titlar för seniorer och
    20 st för juniorer.
  • Hemmaarenan Grändby-hallens publikkapacitet är 2.800 åskådare.
    Budgeterad omsättning 2012-13 är 20 miljoner, för A-lagsverksamheten ca 9 miljoner.

Mattias (inte verifierad)

tis, 2013-01-22 10:08

1. Marcus förtjänar all

Marcus förtjänar all uppmärksamhet för denna uppoffring. Han förtjänar också att få sitt namn rättstavat... LETO. Nu får vi hoppas att den svårflörtade Uppsalapubliken sluter upp i Gränbyhallen ikväll för att stötta laget och Marcus i kampen för nytt kontrakt.

Peter (inte verifierad)

tis, 2013-01-22 11:45

2. Respekt Leto

Hur många andra klubbchefer går efter avslutade matcher i sin hall och städar efter publiken? Ingen annan! Leto är en eldsjäl utöver det vanliga!

gurk-ali (inte verifierad)

tis, 2013-01-22 16:57

3. Arbeta gratis

När anställda i klubben får börja jobba gratis är det ngt grundläggande fel i klubben. Men det är kanske Leto som är orsaken till att ekonomin är i botten och då kan han gott arbeta gratis till ekonomin är på plus igen. Som klubbchef är han väl ytterst ansvarig för att klubben inte lever/handlar över sina tillgångar, kan man ju tycka. Men nu är ju Almtuna en fis i rymden (och fixar säkert sitt tillstånd)om man jämför med fuskarklubben nr:1 LEKSAND. Usch, fy och skam för den föreningen.

Cenneth Åhlund (inte verifierad)

ons, 2013-01-23 21:35

4. Unikt citat?

Detta citat "Att jobba gratis på idrottslig elitnivå i Sverige torde vara unikt" i artikeln tyder på viss enkelriktad blick på svensk elitidrott. Jag skulle tro att det är vädligt vanligt inom idrotter som inte är publika men där både arbetsinsats av ledare och utövare är minst lika stor som i en lagsport på division 1 nivå....

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På måndagsförmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige redo att för det första träningspasset väl påplats, och det skedde i välande temperatur. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn

Tll saken hör att de de borpå skitftande platser. Den norskatruppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen