Klubben fick 2 miljoner i anonym gåva
I Rättvik sker något annorlunda och kommersiella överenskommelser mellan kommunen och olika klubbar.
Kommunledningen vill att föreningar tar egna initiativ till både byggnation och drift. Nu har kommunen gjort ungefär samma avtal med slalombacken och bandyhallen. Även simhallen tillkom med hjälp av en aktiv näringspartner, i det fallet Orsa Grönklitt AB.
- Detta är ett tankesätt som vi medvetet har stöttat de senaste tio åren. Det blir mycket billigare för skattebetalarna om föreningar driver anläggningarna och tar ett större ansvar - och att kommunen som motkompensation stöttar verksamheten ekonomiskt. Det ger en bättre verksamhet, lägre kostnader och ett större engagemang. Därför ser vi positivt på när föreningar kommer till oss med egna idéer och initiativ, säger kommunalrådet Jonny Jones till Dalarnas Tidning.
Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.
Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.
Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.
Nu vill LDB Malmös klubbdirektör, Niclas Carlnén, tona ned hotet om konkurs. Han vill framhålla likviditetsproblemen och menar att det är klubbens framtid som hotas.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.
Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.







Vi vill ha din åsikt