Till Idrottensaffärer.se


Idrottens Affärer - Nyhetsbrev

Ser brevet konstigt ut? Läs det på vår hemsida.
    2010-03-03    

Solna tvingar AIK Hockey till tingsrätten

Solna stad ser ingen annan utväg än att tvinga AIK Hockey till tingsrätten för att få de 3,5 miljoner kronor som klubben ännu inte har betalt. AIK anser att Solna stad är skyldig klubben pengar.

Här är tavlan som Zlatan gärna visar upp

Zlatan Ibrahimovic är en av tio-talet kändisar som har skapat en tavla till Art Against Aids för att stötta Hiv-Sverige/Riksförbundet för hivpositiva.

Indrivare tar hand om Boltics affärer

Boltic med nio SM-guld är tillbaka i bandyns elitserie. Framgången blev möjlig tack vare bl a samarbete med indrivare. Ett bolag specialiserat på att få konkurshotade företag på fötter genom skuldsanering har halverat klubbens skuld på nära 6 miljoner kronor.

Anders Svensson (8) och Johan Elmander (10) jublar sedan Elmander gjort segermålet i landskampen mot Wales. Foto: AP/Scanpix

Mora Kommun belönar vinterolympier

Det här är också ett sätt att uppmuntra och belöna. I Mora ska kommunen betala IFK Mora 30 000 kr för de tre vinterolympier som deltog i Vancouver. Ett exempel som borde inspirera andra kommuner till liknande gratifikationer.

Miljardrullningen fortsätter i spansk fotboll

Allt är supportrarnas förtjänst, vare sig de sitter på arenan eller framför tv:n. Därför fortsätter miljardrullningen inom den globala fotbollen. Real Madrid är den första klubben i världen med intäkter över 400 miljoner euro samtidigt som Barcelona öknar intäkterna mest. Men 18 Premier League-klubbar svarar för 56 % av de europeiska toppklubbarnas skuldbörda.

Nya regler stoppar idrottsuppdrag

Arbetsmiljöverkets nya regler för ungdomar är besynnerliga och väcker ilska. Därför träffas i dag Lena Adelsohn Liljeroth, kultur- och idrottsminister, och Karin Mattson Weijber, ordföranden i Riksidrottsförbundet.

Fler nyheter
  Annonsera - Tipsa - Kolla Arkivet

Tipsa en vän om detta nyhetsbrev genom att skicka denna länk.

Nyhetsarkivet
Här hittar du 1 400 artiklar om idrott och affärer.

Om Idrottens Affärer
Läs mer om företaget och vår affärsidé.

Annonsera här?
Kontakta oss här.



                        
Detta nyhetsbrev skickades till: #curemail#
Vill du inte ha nyhetsbrevet längre? Avsluta prenumerationen på idrottensaffärer.se