Till Idrottensaffärer.se


Idrottens Affärer - Nyhetsbrev

Ser brevet konstigt ut? Läs det på vår hemsida.
    2011-09-29    

25-miljonersponsorn alla drömmer om

Sponsring: Balticgruppen i Umeå är den verkliga drömsponsorn. Krister Olssons företagsskapelse går in med 20 miljoner i en hockeysatsning.

AIK kunde inte motstå villkoren

Arena: Sanningen lär vara så enkel att AIK inte kunde motstå de förmånliga villkoren på en av Europas mest komfortabla arenor.

"Därför valde AIK nationalarenan"

Blogg: "AIK är att gratulera. Skickligt jobbat av alla inblandade", skriver Idrotten Affärers bloggare, Dan Persson.

Zlatan Ibrahimovic

Alltid denne Zlatan Ibrahimovic. Jägare, bokförfattare och – målskytt, det han behärskar bäst av allt. Tillbaka på planen blev ett svajigt Milan ett vinnande Milan. 2-0 mot Viktoria Plzen i Champions League var ett verk av den blivande 30-åringen. Han blev själv fälld och ordnade sedan 1-0 på straff. Därpå banade han väg och spelade sedan läckert fram till Antonio  Cassanos 2-0. ”Det kändes bra, jag är nöjd, men så var jag också spelsugen efter bortavaron”, tyckte han efter sitt dagsverke. Foto: Luca Bruno, Scanpix

Spelet bakom Zlatans kommande bok

Namn: Det var dags att släppa ytterligare lite uppgifter kring en kommande bok. Inte vilken som helst, utan Zlatan Ibrahimovics självbiografi.

"(O)tillåtna värvningar i ungdomslagen..."

Krönika: "Ingen tycks heller förstå att lika barn leka bäst", skriver Gunnar Persson i sin krönika och vill debattera villkoren för de yngre spelarna.

Kommunerna slåss om Jonas Thern

Affärer: Helsingborg, Västerås, Östersund, Falkenberg, Varberg och några orter till – alla vill ha Jonas Thern och hans Calcio Fotbollsutbildning.

"Ideella fotbollsvärldens måste förändras"

Krönika: "Vi måste våga, vi måste förändra - bygg ett klubbhus i Facebook", menar Donna Carlsson, krönikör hos Idrottens Affärer.

Golfmässan blir nordisk inköpsmässa

Event: Golfmässan har öppnat, men samtidigt står det klart att evenemanget blir helt annorlunda 2012.

Här är 88 glada fotbollsklubbar

Sponsring: Glädjen är stor bland 88 landsortsklubbar som alla har fått pengar via ett sponsorprojekt.

Banracingens miljoner avslöjade

Affärer: Fredrik Ekblom byter bolag, STCC vill köra i Östersund 2012 och nu avslöjas miljonspelet inom banracingen.

Tipsa – Arkiv – Annonsera

Tipsa en vän om detta nyhetsbrev genom att skicka denna länk.

Nyhetsarkivet
Här hittar du 2 100 artiklar om idrott och affärer.

Om Idrottens Affärer
Läs mer om företaget och vår affärsidé.

Annonsera här?
Kontakta oss här.



                        
Detta nyhetsbrev skickades till: #curemail#
Vill du inte ha nyhetsbrevet längre? Avsluta prenumerationen på idrottensaffärer.se