Till Idrottensaffärer.se


Idrottens Affärer - Nyhetsbrev

Ser brevet konstigt ut? Läs det på vår hemsida.
    2011-12-29    

Sjuke elittränaren har samlat in 1 miljon

Affärer: Björn Hellkvist är elittränaren som tvingades hoppa av när han insjuknade i Parkinsons sjukdom. Alldeles före jul drabbades han av svåra kramper, men har nu fått lämna sjukhuset och kan konstatera att hans stiftelse snart har samlat in 1 miljon kronor.

Jonas Thern berättar om miljonstämningen

Affärer: Jonas Thern pratar nu för första gången ut om tvisten med IFK Värnamo. ”De har inte fullföljt kontraktet och vi anser oss ha rätt till en summa pengar, men det tycker inte de”, menar Thern och lämnar nu hemstaden.

Politikerna vill bli av med hallen

Arena: 234 miljoner räcker till många trätor… Arena Vänersborg är ett av landets främsta arenabyggen, men också ett av de mest omdiskuterade. Nu vill kommunpolitikerna bli av med hela anläggningen.

Idrottsåret 2012 blir intensivt. Ishockey-VM, fotbolls-EM och invigningen av Nationalarenan – dessutom sommar-OS i London. Olympiska Spelen ska genomföras in på knutarna och svenskarna jagar biljetter. Engelsmännen själva är oroliga inför attentatsrisken. Här ses OS-arenan på en bild, släppt av Storbritanniens försvarsministerium. En Royal Air Force Puma helikopter tränar över Olympiastadion. Storbritannien kommer att ha 13 500 soldater på land, till sjöss och i luften för att skydda sommar-OS. Försvarsminister Philip Hammond bekräftar att Typhoon stridsflygplan, helikoptrar och två krigsskepp alla kommer att vara i tjänst för att skydda mot säkerhetshot. Allt detta sker inför ett idrottsevenemang, tål att påpekas. Foto:  SAC Phil Major RAF, Mod/AP Photo/Scanpix

”Foppa” avvecklar sitt kändisstall

Affärer: Peter "Foppa" Forsberg fick förvisso en fin julklapp när hans travhäst Real de Rabut segrade i Cagnes-sur-Mer på franska Rivieran och tjänade 270 000 kronor. Men nu säljer Stall Elit med ”Foppa”, Kent Forsberg, Sven-Göran Eriksson, Hardy Nilsson och Hasse Backe alla hästar.

Mannen som lyckades med det omöjliga

Namn: Rak, tydlig, med ett starkt sinne för ordning och reda – och hård förkämpe för jämställdhet. Så ser mannen som tog VM i amerikansk fotboll till Sverige och Stockholmsarenan 4-15 juli 2015 ut, Göteborgaren Tommy Wiking, 43.

"Hyckleriet om alkohol och idrott"

Blogg: "De flesta ungdomar börjar dricka alkohol innan de har åldern inne, idag, för 20 år sedan och för 50 år sedan. Debuten är snarare senare för de som idrottar. Problemet är inte reklam inom idrotten utan tillgången till alkohol", skriver Idrottens Affärers Dan Persson.

Hammarbys omöjliga ekvation

Affärer: Konkurshoten avlöser varandra i svensk idrott. Inte minst i Hammarby. Är det inte bandy så gäller det fotbollen eller så är turen kommen till handbollen. Just de entusiasterna pustade ut tillfälligt på onsdagen. En halvmiljon räddade verksamheten, så länge…

Kommun vill tro på miljonsatsning

Event: Kalmar kommun har sagt ja. Ökat antal gästnätter, tv-sändningar, reklam har övertygat. Därför uppstår Ironman Kalmar som kostar Kalmar kommun och Regionförbundet 5,5 miljoner kronor för fyra år.

”Lilla Åtvid” växer via miljonaffärer

Affärer: ”Lilla Åtvidaberg”, nja. Något annorlunda termer bör kanske användas. Åtvidabergs FF är klubben som nu har bildat ett investeringsbolag samtidigt som kommunfullmäktige ger borgen om 30 miljoner kronor för arenabygget på Kopparvallen.

”Varför skapar han splittring?”

Blogg: ”Karl-Erik Nilsson (bilden), fotbollens blivande ordförande, lyfter upp en sedan länge dödförklarad konflikt mellan elit och förbund till ytan och han gör det trots vetskapen att SvFF kan vara väsentligt försvagad om tre år när Nationalarenans resultat äter upp förbundets egna kapital”, skriver Idrottens Affärers Dan Persson.

Tipsa – Arkiv – Annonsera

Tipsa en vän om detta nyhetsbrev genom att skicka denna länk.

Nyhetsarkivet
Här hittar du 2 100 artiklar om idrott och affärer.

Om Idrottens Affärer
Läs mer om företaget och vår affärsidé.

Annonsera här?
Kontakta oss här.



                        
Detta nyhetsbrev skickades till: #curemail#
Vill du inte ha nyhetsbrevet längre? Avsluta prenumerationen på idrottensaffärer.se