Roger Anderssons blogg

Roger Andersson är vd för Idrottens Affärer. I ett tidigare liv sportjournalist på Aftonbladet, sportchef på SvD, chefredaktör för Svensk Golf och mediechef på Golfförbundet. Nu mest grinig gubbe med förkärlek för att hacka på dåliga tv-produktioner, slö journalistik och slentrianmässig sponsring. Bloggens startsida.

Tiger tar timeout

Tiger Woods tar timeout från golfen på obestämd tid, meddelade han i natt svensk tid. Allt för att fokusera på familjen. Ja ja, det låter ju bra. Det finns inte så många tävlingar just nu så det kan ju ha spelat in också. Jag tror att det är en lågoddsare att han försöker kopiera ett koncept han prövat tidigare vid knäskada och sin fars död. Ladda, ladda, träna, träna och göra comeback när chansen är som störst att få sympati, dvs vinna en major direkt. Så djupt nere i söderna i april, US Masters på Augusta - Tiger försöker att bli en vinnare igen, vända opinionen och fortsätta jakten på Nicklaus rekord i antal majorsegrar.

I ett antal år har Tiger valt att ladda inför US Masters på en bana som heter Shadow Creek och påminner mycket om Augusta. Den banan ligger i Las Vegas (hrrrrmmm) och jag chippar in en grön sedel på att han inte tänker träna där.

Apropå Tiger då - om ni inte tröttnat, vilket jag har, så kan ni ju alltid kolla in TV4 eller de här sköna länkarna nedan. Själv ska jag försöka ha en Tigerfri helg.

Spela spelet om Tiger

Skolans insamling sprack

Tigers VIP-service

Reklamintäkter försvinner

Tigers "fall" beställt av CIA?

 

Vad säger ni om The Suns förstasida?

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.

Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.

Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.