Snabba nyheter från Formel 1
Årets sensationsstall i Formel 1 har ju varit Brawn GP (fd Honda) där Richard Bransons Virgin hoppade in i sista stund, kletade på lite klistermärken på bilarna och fick en uppmärksamhet utöver det vanliga när Brawn körde ifrån allt och alla de första tävlingarna.
Virign lämnar Brawn
Nu bekräftas att Virgin lämnar Brawn efter den här säsongen för att istället ta sig an ett liknande, om inte än mer utmanande, marknadsföringsobjekt, det i F1-sammanhang nya brittiska Manor Grand Prix, ett av tre nya stall nästa år. Bara att man tänker köra med Cosworth-motorer får ju nostalgiska F1-åskådare att kanske se F1-drömmen gå upp i rök i ett moln från olja eller vatten.
För Brawn gäller att man under det här året skaffat sig nya sponsorer för en treårsperiod. Dessa kommer dock inte att presenteras förrän samtidigt med nästa års bil.
Sydkorea är ju tänkt att bli nästa land att köra snabba bilar i. Men ögonbryn höjdes när inte landets nya projekt, banan i södra Chollaprovinsen fanns med i det preliminära schemat för 2010. Organisatörerna för F1-tävlingen försäkrar dock att bygget framskrider som planerat, att det ska stå färdigt i juli nästa år och kommer att hålla sin budget på 3,7 miljarder kronor.
Någon som älskar regn…
En bana som finns i kalendern fram till 2012, är belgiska SPA-Francorchamps, ett område som någon med förkärlek för regn måste ha valt. SPA har dock problem med ekonomin och förlorar årligen drygt 30 miljoner kronor. Diskussioner med Bernie Ecclestone har inletts där SPA:s förslag är att köra tävlingen vartannat år på SPA och tyska Nürburgring, inte långt ifrån SPA. Problemet är möjligtvis att den tyska banan redan har ett sådant avtal med en annan bana, nämligen Hockenheim, som arrangerar tävling nästa år.
När vi ändå är inne på "körschemat" för 2010, det högst inofficiella bör påpekas, så ser vi en del förändringar. Australien får inte längre öppna säsongen, utan det sker i Bahrain den 14 mars. Sedan följer ytterligare 17 tävlingar i GP-säsongen.
Kanadas GP i Montreal is back in business i juni och Donington ersätter ju Silverstone som skådeplats för British Grand Prix. Om nu banans ombyggnation blir färdig tills dess. British Racing Drivers' Club (BRDC), som driver banan under ledning av självaste Damon Hill, har heller inte gett upp hoppet och söker för första gången investerare utifrån. Datumet är ju i alla fall ofarligt för alla brittiska idrottsfans. 11 juli är samma dag som VM-finalen i fotboll och där lär ju inte finns brittiskt intresse...
Stadsloppet i Valencia flyttas från semestermånaden augusti till svalare juni och Kinas GP från april till september.
Avslutningen på årets säsong sker sker i totalt mörker. Nja, inte riktigt men tävlingen på nya Yas Marina i Abu Dhabi startar den 1 november i dagsljus för att avgöras i elljus. Ett marknadsföringsjippo som knappast någon förare jublar åt innanför hjälmen. (SportsPro/Sportbusiness)
En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Under 100 dagar ska ett 100-tal ryttare färdas genom ett förhoppningsvis sommarvackert Sverige. Det är det stora inslaget när Svenska Ridsportförbundet fyller 100 år.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Nu vill han med stora kliv hitta ett jobb och inleda sitt nya liv. Vägen dit går bl a via Intrum Justitia och hotellkedjan Elite. Christian Olsson, 32 år, är förmögen, men vill ha ett dagligt jobb nu när trestegskarriären är över.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt