F1-lopp planeras i Rom och New York

Ett formel 1-lopp mitt inne i Rom. Bara en naiv dröm har kritikerna sagt, men nu står det klart att ett förverkligande inte behöver vara avlägset. Många jobbar hårt för ett fantastiskt lopp 2013.

Flera stora motortidningar i Europa rapporterar om planerna som har avancerat inte bara i Rom utan också i New York. Ett förverkligande i båda städerna skulle innebära maximal PR för formel 1 och ett genomslag av gigantiska mått.

Det är F1-sportens centralfigur, Bernie Eccelstone, som själv avslöjar nyheten.

- Rom kommer att vara med på programmet 2013. Då har vi utökat antalet race till 20 och jag lovar att alla blir nöjda, säger Ecclestone till det tyska motormagasinet Speedweek.

Efter flera års förhandlingar är det starka krafter som driver arbetet för att göra ett Formel 1-race i centrala Rom. Förre formel 2-föraren och SuperBike-promotorn Maurizio Flammini står bakom ansträngningarna och uppenbarligen kan det bli tredje gången gillt eftersom försök skedde såväl 1984 som 2005.

Flammini sägs ha lämnat ett förslag till borgmästaren av Rom, som enligt uppgifter till Reuters är förtjust i idén. Banområdet är också utsett och tanken är att utnyttja i EUR-området (Esposizione Universale Roma). Nu krävs att det att nationella motorsport förbundet godkänner planerna innan FIA kan behandla en ansökan.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Googles nya sociala nätverk Google+ spås bli ett viktigt verktyg för marknadsföring. Svenska Ishockeyförbundet och huvudsponsorn Kyocera blev först i idrotts-Sverige.

ISP Sport & Marketing har åter lyckas komma över exklusiva reklamrättigheter. Efter en lyckad förhandling med Kentaro gäller det nu Sveriges kommande VM-kvalmatcher i fotboll på bortaplan.

12-13 mars arrangerar Täby Badminton en tävling för U-22-spelare. Prissumman på 80 000 kronor är den största inom svensk ungdomsbadminton någonsin och en av de största i världen för ungdomsspelare.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.