10 000 svenska fotbollsskor till Sydafrika

Entreprenören och mångmiljonären Dan Olofssons och Stadiums projekt blev lyckat. Insamlingen av fotbollsskor är avslutad och i början av juli skeppas ca 10 000 par med båt till Star for Life-skolan strax utanför Richards Bay, Sydafrika.

Det var i slutet av mars som Stadium startade insamlingen av fotbollsskor till förmån för barn och ungdomar på en av Star for Life’s skolor i Sydafrika.

Star for Life jobbar för att ge barn och ungdomar framtidstro, en starkare självkänsla och mer kunskap om HIV/AIDS. För barnen som deltar i programmet på Star for Lifes skolor är fotboll är en stor och viktig spontanidrott och det var här Stadium såg sin chans att kunna bidra.

- När vi fick frågan från Star for Life kunde vi inte tacka nej. Vi såg det som ett gyllene tillfälle för oss, att med relativt enkla medel, göra världen lite lyckligare någonstans, vilket känns bra säger Lars-Johan Strand, marknadschef på Stadium. Vi lyckades också hitta ett kul sätt att sluta cirkeln i givarprocessen.

Alla skänkta skor är försedda med en sula med givarens namn och mailadress vilket ger en chans till kontakt mellan givare och mottagare, från en fotbollsspelare till en annan.

Alla som lämnade in skor deltog automatiskt i utlottningen av en resa med skorna ner. I slutet av augusti landar ca 15 personer i Richards Bay för att hjälpa till att dela ut skorna på skolan.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.

Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.

Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.