Göteborgsvarvet "skänker" 1 miljon

GöteborgsVarvet gör inför årets tävling en stor satsning på välgörenhet. Hittills har satsningen inbringat över en miljon kronor till tre välgörenhetsorganisationer.

- GöteborgsVarvet påverkar väldigt många människors hälsa positivt och överskottet från tävlingarna går tillbaka till ungdomsidrotten. Nu är GöteborgsVarvet även en kanal för ytterligare en god sak, säger Bo Edsberger tävlingsledare för GöteborgsVarvet.

- Dessutom är satsningen på välgörenhet på detta sätt unik bland idrottsevenemang i Sverige.

De organisationer GöteborgsVarvet har valt att samarbeta med utifrån ett lokalt, nationellt och internationellt perspektiv är Stadsmissionen, Barncancerfonden och Clowner utan Gränser.

Arrangören har öronmärkt en hel startgrupp med 2 500 platser för ändamålet. Anmälningsavgiften är högre än normalt i denna startgrupp och halva anmälningsavgiften (500 kr/startplats) går till den organisation deltagaren väljer att stödja. Löparna som springer för välgörenhet kommer att springa GöteborgsVarvet i specialdesignade tröjor som visar vilken organisation de valt att stödja.

Över 2000 startplatser i välgörenhetsgruppen är nu sålda vilket innebär att en miljon kronor är insamlade.

GöteborgsVarvet ordinarie startplatser fulltecknades redan i oktober. I startgruppen för välgörenhet, återstår nu knappt 500 platser, som då är de enda plasterna som är kvar för den som vill springa GöteborgsVarvet 21 maj 2011.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

”Min ambition är att skapa en föreställning som bygger på att leverera mängder av ögonblick som publiken kan ta med sig från föreställningen, säger Colin Nutley, utsedd till att regissera invigningen av Friends Arena.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.