Östersund är på friarstråt

Under en speciell Swedish Night under pågående VM i Tjeckien har Östersund uppvaktat skidskyttevärlden och via en mångmiljonsatsning hemma i Jämtland ska de styrande övertygas. Målet är att få VM 2019.
En delegation med främst politiker från Östersund och regionen är på plats under VM i Tjeckien för att övertygade de styrande i skidskyttevärlden om att få VM 2019. Bl a har ett party med namnet Swedish Night arrangerats.

 

Med mindre än ett halvår från första försöket gör Östersund ett nytt försök. Kampanjen ”The 15 minutes concept” ska övertyga tillräckligt många röster. Avgörandet står vid IBU-kongressen månadsskiftet augusti/september 2014.

Partymingel med höjdarna

På plats i VM-orten Nove Mesto för att presentera VM-kandidaturen finns en delegation med representanter från kommen och regionen. De var värdar för mingelpartyt som numera är kutym i den internationella friarvärlden.

Vid IBU:s kongress i fjol var Östersund ytterst nära att få värdskapet för VM 2017. Blott fyra röster saknades efter en otroligt jämn omröstning och eftersnacket handlade mycket om att det sällan skådats så goda tvåor.

- Konceptet ”With All Our Hearts” och visionen om en större skidskyttevärld är en framtidens vinnare. 20 nationer röstade och ville att VM 2017 arrangeras i Östersund. Det förpliktigar att vi ska stå som värd för ett VM, säger Olle Dahlin.

Politikerna beredda att satsa

Dahlin är ordförande för Svenska Skidskytteförbundet som har en bred förankring på hemmaplan för ett världsmästerskap i Sverige. Inte minst backas kampanjen upp från politiker i Östersunds kommun och i regionen.

Östersund är berett att satsa mångmiljonbelopp på en modern och attraktiv arena i världsklass där ett nytt mediacenter med nya antidopningsfaciliteter och smart logistik står i fokus. Något som gör att arenan i Östersund med all sannolikhet blir en av de vassaste i världen.

- Skidskyttet är viktigt för Östersund och Östersund är viktigt för skidskyttet. Evenemang i kalibern World Cup och naturligtvis VM är en viktig del av vårt tillväxtprogram. Vi vet vad evenemangen kan ge oss som bor i regionen, men vi vet också vad vi i den här delen av världen kan göra för skidskyttesporten i världen, säger Karin Thomasson kommunalråd i Östersund.

45 miljoner i investeringar

Kostnaden för mediecentret och antidopingkontroll väntas uppgå till 22,5 miljoner kronor och totalt kommer 45 miljoner kronor att satsas på upprustningen av arenan. Då byggs ett hus på drygt 500 kvadrat för en kostnad av 22,5 miljoner kronor. Dessutom kan det bli aktuellt med en ny portal och huvudentré till stadion enligt kommunen.

2008  arrangerades VM i Östersund med en omsättning på cirka 40 miljoner. Ett VM 2019 beräknas omsätta det dubbla.

Stan har av IBU blivit tilldelat Världscup-premiären under de kommande fyra åren och det betraktas också som ett tungt vägande argument om att Östersund är en av de mest respekterade arrangörsorterna i skidskyttevärlden.

Östersunds represenanter betonar närheten som en vinstfaktor för hela VM-evenemanget. Från internationell flygplats till de aktivas boenden runt och vid stadion gäller 15 minuters avstånd.

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen