Dags för tidernas stryktipslirare

Under 75 år har svenska folket tippat på fotboll och utvecklat en särskild relation med den brittiska fotbollen. Inte minst via Tipsextras intåg för precis 40 år. Nu har över 15 000 fotbollsintresserade röstat fram ett antal favoriter, varav en blir ”Tidernas stryktipslirare”.

- Det har varit ett fantastiskt intresse för utnämningen, och att just Svenska Fans läsare stått för röstandet känns helt rätt. Det är där de riktigt insatta håller till, menar Stryktipsets projektledare Patrik Furuhagen.

På måndag den 23 november kommer segraren att offentliggöras.Fakta om utnämningen:

/ Drygt 2 000 läsare på sajten SvenskaFans nominerade ett antal brittiska favoriter värdiga titeln.
/ 15 000 röstade sedan fram 13 kandidater för juryn att ta ställning till.
/Juryn ska nu besluta vem som tar hem titeln.

Jurymedlemmarna är:
Steve Perryman, tidigare spelare i Tottenham
Lars-Gunnar Björklund, Tipsextralegend.
David Fjäll, programledare för Euro Talk/FANTV.
Anders Nettelbladt, chefredaktör och grundare av SvenskaFans.
Pierre Jonsson, spel- och vinnarambassadör på Svenska Spel.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.

ISP Sport & Marketing har åter lyckas komma över exklusiva reklamrättigheter. Efter en lyckad förhandling med Kentaro gäller det nu Sveriges kommande VM-kvalmatcher i fotboll på bortaplan.

Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.