Ishockeyn störst, enligt enkät

Vilket sport är mest intressant och vilket landslag väcker främst ditt intresse? 1 000 personer från 15 år och fick frågan i april och svaret blev ishockey respektive Tre Kronor. Förvånad? Dessutom, friidrottslandslaget är mera intressant än fotboll.

Suget runt Tre Kronor tycks beständigt. Av de 1 000 personerna svarade 49 procent av de tillfrågade att just Tre Kronor lockar mest. Och 51 procent ansåg att ishockey är den främsta sporten.

- Hockeyn toppar båda frågeställningarna och det är hur kul som helst att få ett kvitto på det. Vi har också sett i andra undersökningar genom årens lopp att det faktiskt förhåller sig så här även över tid. Ishockeysporten är mycket populär, säger Tomas Bjernudd, Svenska Ishockeyförbundets marknads- och kommunikationschef.

- Det gäller dock att inte slå sig till ro och mysa över de här positiva siffrorna. Vi har ett prioriterat fortlöpande arbete med att hela tiden försöka rekrytera fler spelare och ledare till ishockey. Det är en otroligt viktigt fråga för oss för att kunna behålla både stor kvantitet och hög kvalitet på vår sport, säger Tomas Bjernudd.

I enkäten var första frågan - vilka idrotter är du intresserad av? Med intresse menas att man ibland följer idrotten som publik eller som betraktare via medier. Resultatet blev:
Ishockey, 51 procent
Fotboll, 46 procent
Friidrott, 43 procent
Alpint, 40 procent
Skidskytte, 38 procent

Sedan gällde en bedömning mellan landslag:
Tre Kronor var 49 procent ganska eller mycket intresserade av
Friidrottslandslaget var 43 procent ganska eller mycket intresserade av
Fotbollslandslaget var 40 procent ganska eller mycket intresserade av
Skidskyttelandslaget var 39 procent ganska eller mycket intresserade av
Längdlandslaget var 36 procent ganska eller mycket intresserade av

Undersökningsinstitutet Norstat genomförde datainsamling åt företaget Sponsor Insight AB i april 2009.

Kommentarer Skriv ny kommentar →

Anonymous

tors, 2009-12-17 09:55

1. Statistik, statistik,

Statistik, statistik, statistik eller som Mark Twain uttryckte det: lögn, förbannad lögn och statistik. Sitter med samma undersökning i hand och siffrorna stämmer på pricken, men lodar jag i det hela så märker jag att tex innebandy med sin 5:e plats som lagidrott når ett makalöst förhållande till sina utövare, ca 120'000 licenspelare men över 900'000 utövare i landet - fantastiska siffror i en statistisk värld!

Skriv ny kommentar


CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Ange samtliga tecken (utan mellanslag) som visas i bilden ovan.

Uefa har ett nytt bonussystem fördelat över tre år och som gäller i den internationella cupfotbollen. Inter blev den första klubben som fick rejäl utdelning och tilldelades 48 miljoner euro av totalt ofattbara 746 400 000 miljoner.

Konkurrensverket ska granska Arena Vänersborg. Bygget som var kostnadsberäknat till 90 miljoner en gång, växte till 176, därpå till 234. Men det räcker inte. Med obetalda och betalda fakturor är beloppet nu 285 miljoner.

Det är dagarna då Stockholms Stadion förvandlas till ett eldorado för alla som gillar häftig skidåkning. Med hjälp av runt 600 kubikmeter snö och en 33 meter hög och hundra meter lång skidramp skapas Winter Jam. I år med Stadium som återvändande huvudsponsor.

Nu har han med de kurbitsmålade träskorna gett sig. Jan Simons har lämnat rollen som klubbdirektör i Mora IK för att bli pensionär. Det är knappt han tror det själv. Däremot tror han att klubben i hans hjärta ska kunna återkomma i elitserien.

Roger Federer toppar listan över de tio tennisspelarna i världen med största sponsorkontrakten de senaste tolv månaderna. Trots att han inte världsetta på rankingen, det är ju Rafael Nadal, så fyller Federer på bankkontot med framgång.

Svenska Spel jobbar på sin profil. Nu är det inte längre bara ett spelföretag utan också ett spelföretag med en stor ansvarsroll. 3 nya miljoner är nu öronmärkta för olika åtgärder.

Natten till torsdagen enades Hammarby och Genoa efter långa förhandlingar. Därmed kan Linus Hallenius flytta till Italien efter säsongens slut.  Hammarby räddar några miljoner och betecknar affären som en av de viktigaste i klubbens historia.