Ulf Sterner får ingen ersättning

Ulf Sterner är en av svensk hockeys främsta lirare någonsin. Men kroppen har fått ta emot åtskilliga smällar. När han nu försöker få skadorna klassade som yrkesskada säger försäkringskassan nej.

Det började med att länsrätten i Värmland för nära två år sedan klassade Sterners rygg- och höftbesvär som yrkesskador och att han därmed skulle ha rätt till livränta. Men det beslutet överklagades av Försäkringskassan och kammarrätten gick på samma linje.

Kammarrätten anser att skadorna ådragit sig som spelare inte berättigar honom till livränta med motiveringen att skadorna inte kan räknas som olycksfall i lagens mening eftersom tacklingar och crosschecking är normala inslag i ishockey.De kan därför inte ses som olycksfall, skriver Nya Wermlands-Tidningen.

Ulf Sterner spelade 209 landskamper, tog VM-guld 1962 och blev en av Sveriges första NHL-proffs i New York Rangers. Sterner är 68 år och bor i Karlstad.

Skriv ny kommentar


CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig svara på denna fråga.
1 + 6 =
Skriv in svaret på frågan ovan. T.ex. för 1+3, skriv 4.

Janne "FlashW" Nilsson har gjort det igen. Skapat stora resurser och byggt ett stort racingstall med fem förare, bl a prins Carl Philip. "Flashs" förmåga att bygga miljonintäkter innebär också tävlande utomlands.

Efter månader av väntan har AIK fått ett förslag på hur ett hyresavtal för Swedbank Arena skulle kunna se ut. Samtidigt bekräftar vd Annela Ydeberg att klubben har tre alternativ, varav två tidigare hemliga som nu har blivit kända. Ett eget bygge är ett starkt alternativ enligt klubbens arenagrupp.

Ett formel 1-lopp mitt inne i Rom. Bara en naiv dröm har kritikerna sagt, men nu står det klart att ett förverkligande inte behöver vara avlägset. Många jobbar hårt för ett fantastiskt lopp 2013.

Ricky Strandberg, sponsringschef på SJ, tar över ordförandeskapet i Sveriges Annonsörers kommitté för sponsring och event, KSE. Deras ambition är att utveckla sponsringen till mer strategiskt användbar.

P-G Andersson är Sveriges nästa världsstjärna i rally, tror många. Nu är han på god väg. Han får hjälp i jakten på sponsorer och har klart med start i VM-serien.

Drömmen om mera pengar – och evig lycka… En väg dit kan vara spel och det är därför som Svenska Spel har skapat Drömbarometern som avslöjar att svenskar söker pengar, resor och ett friskt långt liv.

För första gången sänder SVT direkt från vinter-Paralympics. SVT gör sin största bevakning någonsin av spelen i Vancouver som pågår 12-21 mars. Fyra tävlingar direktsänds i tv och på webben. Dessutom sänds sammandrag varje dag som leds av programledaren Maria Wallberg.

Riskkapitalbolaget var aktiverat i Mjällby, Elfsborg gick med håven bland partners i Borås och i IFK Göteborg var man beredd att reservera några miljoner – alla vara lika förhoppningsfulla. Då kommer kallduschen, pengar och lockelser räcker inte. Tobias Linderoth tar en paus.