Kallas debut som staty

Charlotte Kallas agent, Keith Karlsson, har kommit på en snilleblixt som också blir en PR-kupp. Han ska se till att Charlotte blir till träskulptur mitt i Oslo under skid-VM.

- Jag vet inte om det skrämmer Marit (Björgen), men vi har all världens chans att slå ur underläge, säger Charlotte Kalla och tänker på kampen i skidspåret samtidigt hon inser att det annorlunda påhittet hetsar både Björgen och många andra i Norge.

Statyn av Charlotte Kalla kommer att bli i normalstorlek och som vanligt ska konstnären Sören Niklasson använda en motorsåg, uppger Sportbladet.

Träskulptören Sören Niklasson har tidigare avbildat stjärnor som Pernilla Wiberg och Björn Borg och ser nu fram emot att också ”tillverka” Charlotte Kalla.

Det är provocerande med en trästaty på Kalla stå mitt på Oslos paradgata Karl Johan under den sista hälften av VM.

- För att retas med norrmännen lite..., säger Keith Karlsson till Sportbladet.

Efter VM ska skulpturen säljas på auktion och behållningen ska gå till välgörande ändamål enligt Charlottes önskan.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyligan – det är namnet på gamla Elitserien i ishockey. Ett förtydligande av varumärket är ett steg i en långsiktig plan hur SHL ska utvecklas - och tjäna pengar på kuppen. Kanske kan man ana en titelsponsor framöver.

AIK och Djurgården kan få en helt ny arena. Men finansborgarrådet Sten Nordin betonar: ”allt är inte klappat och klart för en ny miljardarena i Stockholm utan stadens helägda bolaget, SGA fastigheter, ska utreda olika upprustningsalternativ.

 23 juli på Tele2 Arena, 27 juli på Ullevi och 6 augusti på Friends Arena. På 14 dagar har fotbollsentusiasterna chans att se världsstjärnor på besök i sommar-Sverige. Paris SG spelar dubbla matcher och Manchester United gör ett framträdande. I en match där AIK tjänar över 1 miljon kronor.

Anders Kristiansson på den tiden det begav sig. När Sverige spelade EM-final, när han sjäv var hårfager och på den tiden när han skapade ett särklassigt landslag. Nu är han högaktuell igen - med ett guldkantat kontrakt med Toyotas företagslag.

Marcus Hellner har sin storsponsor i PokerStars. Anna Haag och Emil Jönsson har sponsoravtal med Unibet. Nu förbjudet Internationella Skidförbundet privata spelbolag och åkarna går miste om miljoner. Flera idrotter överväger samma förbud.

Finansmarknadsminister Peter Normans beslut att tillsätta en ny spelutredning möts i dag av protester från flera aktörer. Inom ATG ser man det som ett svek.Utländska aktörer kan fortsätta sin verksamhet, men för ATG innebär beslutet sparkrav om 20 miljoner.

Det var helgen då fotbollsaffärerna nådde ytterligare en nivå. Neymar sa ja till Barcelona för 464 miljoner, Mourinho gjorde klart med Chelsea igen för 120 miljoner och i Premier League uppstår en sanslös strid runt TV-rättigheterna.

De tre som senast har lämnat klartecken har alla tagit OS-guld. Tidigare har två andra välkända namn sagt ja. Det innebär att fem kandidater till Mästarnas mästare är klara. SVT:s succéprogram återkommer i en sjätte omgång våren 2014.