Lagrell träffade kungen i stället
För första gången på 21 år fanns inte Lars-Åke lagrell på hedersläktaren på ett mästerskap.
Han var hos kungen
Han var ordförande i Svenska Fotbollförbundet i 21 år. Och just på fredagen, matchdagen, var han i Stockholm för att belönas med en medalj av kung Carl XVI Gustaf.
- Jag känner mig glad och tacksam, säger Lagrell.
72-årige Lars-Åke Lagrell tilldelades H.M. Konungens medalj i 12:e storleken i Serafimerordens band i en ceremoni på Kungliga slottet i Stockholm.
130 miljoner
Med motiveringen "För värdefulla insatser som förbundsordförande i Svenska Fotbollförbundet".
- Det är klart att det känns bra. Det är ett erkännande för år av arbeten med fotbollen, men det är även ett erkännande för fotbollsrörelsen som är viktig för Sverige, sa Lagrell i ett uttalande.
Han har styrt över förbundet och inte minst sett till att ekonomin är god. Sommarens EM är blågults sjätte mästerskap inom tolv år och har gett ett överskott på 130 miljoner kronor.
Skulle ha åkt
Nu har Karl-Eric Nilsson tagit över i förbundet. All planering, allt förberedelser bär ändå Lagrells signum.
Han hade åkt till Kiev om Sverige gått till final… Men hela tiden har han trott på Tyskland som slutlig segrare.
Han led med ledare och spelare efter förlusten mot Ukraina.
- Många av spelarna har jag känt sedan de var 13-15 år, så det var en besvikelsens kväll, säger Lagrell.
Många frågor
Han är väl medveten om vad som nu gäller i Kiev:
- Om jag varit kvar som ordförande vet jag att jag haft en halv journalistkår plus massa fotbollsintresserade som velat diskutera. Det är inte så himla roligt att svara på sådana frågor, så det har varit skönt att slippa.
Nu gläds han över kungens uppskattning och besöket på slottet. Efter 21 år i förbundsledningen är han mycket stolt över att ha blivit ihågkommen av kungen.
- Jag tror att jag är den förste som får ta emot medaljen för idrottsarbete. Det har funnits mottagare inom idrotten, men då har det varit för något annat. Det är inte så många som varit ordförande i 21 år, därför är det inte så konstigt att jag blir först...
Hockeyligan – det är namnet på gamla Elitserien i ishockey. Ett förtydligande av varumärket är ett steg i en långsiktig plan hur SHL ska utvecklas - och tjäna pengar på kuppen. Kanske kan man ana en titelsponsor framöver.
AIK och Djurgården kan få en helt ny arena. Men finansborgarrådet Sten Nordin betonar: ”allt är inte klappat och klart för en ny miljardarena i Stockholm utan stadens helägda bolaget, SGA fastigheter, ska utreda olika upprustningsalternativ.
23 juli på Tele2 Arena, 27 juli på Ullevi och 6 augusti på Friends Arena. På 14 dagar har fotbollsentusiasterna chans att se världsstjärnor på besök i sommar-Sverige. Paris SG spelar dubbla matcher och Manchester United gör ett framträdande.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Anders Kristiansson på den tiden det begav sig. När Sverige spelade EM-final, när han sjäv var hårfager och på den tiden när han skapade ett särklassigt landslag. Nu är han högaktuell igen - med ett guldkantat kontrakt med Toyotas företagslag.
Marcus Hellner har sin storsponsor i PokerStars. Anna Haag och Emil Jönsson har sponsoravtal med Unibet. Nu förbjudet Internationella Skidförbundet privata spelbolag och åkarna går miste om miljoner. Flera idrotter överväger samma förbud.
Finansmarknadsminister Peter Normans beslut att tillsätta en ny spelutredning möts i dag av protester från flera aktörer. Inom ATG ser man det som ett svek.Utländska aktörer kan fortsätta sin verksamhet, men för ATG innebär beslutet sparkrav om 20 miljoner.
Det var helgen då fotbollsaffärerna nådde ytterligare en nivå. Neymar sa ja till Barcelona för 464 miljoner, Mourinho gjorde klart med Chelsea igen för 120 miljoner och i Premier League uppstår en sanslös strid runt TV-rättigheterna.
De tre som senast har lämnat klartecken har alla tagit OS-guld. Tidigare har två andra välkända namn sagt ja. Det innebär att fem kandidater till Mästarnas mästare är klara. SVT:s succéprogram återkommer i en sjätte omgång våren 2014.








Vi vill ha din åsikt