Idrottens Affärer
Mail
070 - 5647374
Sök bland 12.000 artiklar i arkivet:
Nyheter
Krönikor
Sport & spel
Nyhetsbrev
IA Jobb
Arkiv
Om Idrottens Affärer
Queue 'Spel vänstra pch högra sidokolumn'
Vägen till VM
IA:s bevakning av Fotbolls-VM
Det händer aldrig mera…
35 veckor 5 dagar sedan
Historien kommer vi aldrig ifrån och allt måste ha sitt sammanhang och sina jämförelser. Vi har en stabil förbundskapten med en minst lika noggrann sidekick. Spelarna är ystra som en skolklass på utflykt utan läraren, de är ambitiösa, prestigelösa, ingen skadad av överdriven stjärnkult. Det är alltså svenskt, genuint stål som skall bita ifrån sig.
Gula Väggen tvingas byta namn
36 veckor 6 tim sedan
Camp Swedens gulklädda medlemmar brukar kallas fotbollslandslagets tolfte spelare för sitt stöd. Den Gula Väggen har funnits sedan EM 2004 i Portugal men nu får de 13.000 medlemmarna inte kalla sig så längre.
Putin och Frankrike vinner
36 veckor 19 tim sedan
Putin har talat till världen. Småleende, pösande av belåtenhet. Detta var ögonblicket. Vinter-OS var en sak men fotbolls-VM har en miljardpublik och mera ljus än så här får han aldrig på sig.
Idrottens Affärer