5 miljoner från kärnbränslehantering
Svensk Kärnbränslehantering, SKB, har tidigare varit en sponsor i IK Oskarshamn,, men efter beslutet om slutförvaret av använt kärnbränsle öppnades möjligheterna till ett större samarbete.
- Det här är det största sponsoravtal vi någonsin ingått, säger IKO:s klubbchef Dag Larsson tioll tidningen Barometern.
- Det är oerhört glädjande för föreningen att vi nu får en uttalad huvudsponsor. Med de ökade krav som finns på att fortsatt vara ett allsvenskt lag så är alla nya intäkter viktiga för oss. Detta avtal ger en grund för oss att kunna utveckla och stärka såväl ungdomsverksamhet som a-laget.
- Det ger oss en grundplåt för varje år som vi inte haft tidigare. Vi får resurser att stärka organisationen, det vill säga kansliet, ungdomsverksamheten och a-laget. Samtidigt kan vi inte leva på SKB, vi är beroende av att vi får in lika mycket pengar som tidigare från publik och andra sponsorer, annars försvagar vi ju i stället vår verksamhet.
I avtalet betonas vikten av att klubben ska göra en social insats av format. A-lagsspelare och ungdomar, men även föräldrar och ledare ska engageras i frågor som fair play vilket innebär värdeord som respekt, moral och etik samt förebyggande information om alkohol och droger.
- För SKB är det viktigt med en positiv utveckling på de orter där vi verkar. Vi är av den anledningen glada över att vi har hittat ett samarbete med IK Oskarshamn. Ishockeyn är viktig för Oskarshamn, och det känns extra bra att det i avtalet läggs stor vikt på ungdomsverksamheten där sociala projekt med värdegrundsarbete står i fokus, säger SKB:s kommunikationschef Carl Sommerholt.
Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.
Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.
Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.
Nu vill LDB Malmös klubbdirektör, Niclas Carlnén, tona ned hotet om konkurs. Han vill framhålla likviditetsproblemen och menar att det är klubbens framtid som hotas.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.
Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.







Vi vill ha din åsikt