Världens störste sponsor gästar Stockholm

En av världens största idrottssponsorer, eller ägare, kommer till Stockholm på torsdagen. Shejk Mansour Bin Zayed Al Nahyan med en förmögenhet om cirka 18 000 miljoner brittiska pund och ägare till Manchester City ska nu stödja svensk idrott.

Sheik MansoUr är i sportvärlden mest känd som ägare till Manchester City, och i finansvärlden för att äga mer än 9 procent av Daimler-koncernen. Han har också en stor passion för arabgalopp och distansridning och det är skälet till att han gästar Sverige.

Ska sponsra svensk galopp

Han lovar en hundraprocentig satsning i svensk arabgalopp och ska berätta mera vid en presskonferens på Grand Hotell.

Men av det som har framkommit ska shejken backa upp:
• Världens största arabgaloppserie får en deltävling i Stockholm
• Arabalopp från Täby direktsänds i Abu Dhabi TV
• Stor global satsning på kvinnliga galoppryttare från arabvärlden
• Global Arabian Racing Conference - en årlig arabgaloppkonferens

Evenemang över fyra kontinenter

- Satsningen på Arabgalopp är ett sätt att knyta band mellan den arabiska och den västerländska kulturen, heter det i en kommuniké.

Sheik Mansour bin Zayed Al Nayhan är också vice premiärminister i Förenade Arabemiraten och vill  inkludera Sverige från i år i sin internationella satsning på arabgalopp.

"Sheik Mansour Global Arabian Flat Racing Festival" är ett evenemang som sträcker sig över fyra kontinenter.

Leder ett investmentbolag

Sheik Mansour bin Zayed Al Nahyan är mannen bakom Manchesters Citys miljardrullning och har blivit känd över hela världen efter sitt engagemang i fotbollsklubben där tränaren Roberto Mancini tycks ha obegränsade resurser för att köpa spelare.

Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan som är medlem i Förenade Arabemiratens kungliga familj leder investmentbolaget Abu Dhabi United Group for Development.

ADUG ansvarar för Förenade Arabemiratens enorma intäkter från oljeexport som har gjort landet till ett av de rikaste i världen. Pengarna investeras i bland annat fastigheter och banker världen över och ska göra landet mindre beroende av oljeintäkterna.

Förmögenhet om 6 000 miljarder kr!

Tillgångar uppskattas till inte mindre än 4 biljoner kr. Den kungliga familjens totala förmögenhet beräknas vara nånstans runt 1 biljon US-dollar, 6 000 miljarder kr.

Inte undra på att det går att köpa och sälja fotbollsspelare i parti och minut…

Sheik Mansour bin Zayed Al Nahyan och ADUG blev känt i västvärlden den 1 september 2008 när företaget köpte Manchester City FC från thailändaren Thaksin Shinawatra.

"Vi ska bli bäst"

Köpesumman uppgick till cirka 2,5 miljarder kr för 90 procent av aktierna och omgående deklarerade Sulaiman Al-Fahim att klubben tog sikte på de största titlarna.

- Vi ska bli bäst i världen, sa shejken och lät öppna plånboken.

Säkerligen upplyste någon honom om att grannen,  Manchester United, var strået vassare, åtminstone än så länge.

Sedan dess har jakten pågått, ja, redan första dagen med Sheik Mansour bin Zayed Al Nahyan som ägare köptes brassen Robinho för 380 miljoner kronor från Real Madrid, som då innebar engelskt transferrekord! Och så har det fortsatt.

Nu är turen kommen till Sverige – och galoppsporten.

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen