Storsponsor räddar elitklubb i kris
- Det känns skönt att kunna hjälpa en så fantastisk klubb som HK Aranäs, säger Lars Mathiasson.
"Bästa tänkbara lösning"
- Att Lars skulle hjälpa oss så här mycket hade jag inte ens vågat drömma om, säger klubbens marknadschef Tony Larsson.
Nu börjar arbetet med att se över klubbens skulder till leverantörer, teckna nya avtal med spelarna och prata med Liganämnden. Samtidigt måste klubben fortsätta arbeta hårt för att hitta ytterligare sponsorer och skapa en stabilare grund att stå på.
- Idag är en glädjens dag, jag känner en enorm tacksamhet och glädje, säger klubbens ordförande Kaisa Svennberg
Stor oro länge
HK Aranäs gör sin tredje säsong i elitserien och redan före seriestarten gick ordförande Kaisa Svennberg ut i öppet brev till alla medlemmar.
Hon förvarnade om att inkomsterna inte nåddet upp till kostnaderna trots krafttag för att få kontroll på ekonomin under förra verksamhetsåret. Under sommaren blev läget akut och oron bland medlemmarna växte när årsmötet blev uppskjutet två gånger.
Hon vädjade om att bara enighet i klubben kunde åstadkomma resultat. En konsekvens av de hotande siffrorna var att såväl medlemsavgifter som träningsavgifter höjdes för säsongen 2012-13.
Men oavsett åtgärd har det inte hjälpt förrän nu. Nu går en sponsor in med ett större belopp, men samtidigt betonar att Svennberg att det bara är tillfällig hjälp och att det behövs ett mera kontinuerligt tillflöde på intäktssidan.
Här kan se filmen när hela spelartruppen fick glädjebeskedet på måndagen:
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Bocaj (inte verifierad)
tis, 2012-12-11 10:41
1. Hur länge?
Och hur länge räcker dessa stålar?