Elitloppet med pott på 100 miljoner

3 miljoner kronor till segraren i Elitloppet. 100 miljoner kronor till spelarna - i en superpott. Elitloppshelgen på Solvalla innebär en satsning som aldrig förr.

– Elitloppet är årets sportsliga höjdpunkt för alla travälskare. Därför är det extra kul att vi i år kan lova en superpott på 100 miljoner kronor, säger Kerstin Wallentin, kommunikationsdirektör på ATG.

 

Elitloppet 2008 närmar sig och till helgen kommer några av världens bästa hästar och kuskar att finnas på plats på Solvalla.

Sänds i 17 länder

– Prissumman i Elitloppet i år är rekordhög. Första priset i finalen är hela 3 miljoner kronor, säger Kerstin Wallentin.

Den internationella superpotten på 100 miljoner innefattar spelformerna V75, V65 och Dagens Dubbel, och lockar ett stort utländskt intresse.

Totalt kommer 17 länder att arrangera spel och tv-sända från Solvalla under helgen: Danmark, Norge, Finland, Nederländerna, Österrike, Tyskland, Estland, Polen, Malta, USA, Tasmanien (Australien), Frankrike, Italien, Schweiz, Monaco, Spanien och Sydafrika.

På lördag är det V75 där tolv länder spelar i en gemensam pott, och en ensam vinnare med sju rätt kan vinna hela 30 miljoner kronor. Den stora sportsliga höjdpunkten under V75 är långloppet Harpers Hanovers lopp. Dessutom körs Sweden Cup, som kallas Lilla Elitloppet, under lördagen.

Miljonrullning

På söndagen spelar åtta länder V65, där en ensam vinnare med sex rätt blir 10 miljoner kronor rikare. De båda elitloppsförsöken ligger som avdelning 2 och 3 inom V65-spelet.

Till Dagens Dubbel ska åtta länder spela både lördag och söndag.
– Totalt sett inkluderat alla övriga spelformer kommer vi att betala ut över 200 miljoner kronor i vinster till spelarna, säger Kerstin Wallentin.

Men redan i morgon, onsdag, startar travfesten på Solvalla med dubbel jackpot på V64.
– En vinnare med sex rätt kan få tio miljoner kronor, säger Kerstin Wallentin.

 

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Över 50 000 åskådare kommer till Solvalla under Elitloppshelgen. I centrum står en häst som har 134 delägare, 133 från 58 kommuner och en i Thailand. Sanity är hästen som har en fascinerande historia och är segertippad.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.