IMG och Lagardère i kamp om tv-rättigheter

Avslöjandet om att Stockholm Open säljs till franska mediekoncernen Lagardère innebär att IMG (International Management Group) sparkas ur tävlingen efter 2009. Ilskan är stor hos IMG, men nyligen var rollerna ombytta. Då såg IMG till att Lagardère kastas ur friidrotten.

Det är en strid mellan två bolag som båda vill ha herraväldet över tv-rättigheterna för de främsta internationella idrottsevenemangen och just tennis och friidrott tillhör de mest eftertraktade sporterna. Ny tycks bolagen få dela på kakan.

När IAAF nyligen presenterade Diamond League ingick också en lösning med IMG som TV-partner.

"Diamond League är ett attraktivt koncept och den internationella expansionen med fler tävlingar ger en kontinuitet över hela säsongen vilket är positivt för sändande tv-stationer", sa då Kristian Hysén, senior vice President på IMG Media.

”Vi är dessutom mycket nöjda med att DN Galan, en av världens bästa friidrottstävlingar, ska ingå i Diamond League", tillade Hysén.

Det här skedde när Lagardére, inte minst via det svenska dotterbolaget IEC in Sports, hade stora förhoppningar om att utvidga friidrottsrättigheterna i Diamond League som ersätter den nuvarande ÅF Golden League och uppfyller IAAF:s mål att inkludera tävlingar utanför Europa, som Mellanöstern, Asien och USA. Men det motsatta inträffade – Lagardère försvinner helt när IMG tar över.

Detta trots att IEC in Sports - och SvT, för DN Galan hade option för en förlängning av avtalet och ville utnyttja den. Enligt vad Idrottens Affärer erfar är detta nu en juridisk tvist.

Ombytta roller

På torsdagen kom så nyheten om Stockholm Open. SO:s tre ägare, klubbarna Salk och KLTK samt Stockholms Tennisförbund, säljer tävlingen till Lagardère. Och då är det Lagardères tur att sparka ut IMG.

Hemliga förhandlingar har pågått under en tid. Fem-sex bolag har fått chansen att ägga bud på Stockholm Open, och just en klar fördelning för arbete och ansvar blev avgörande vid den pitch som har genomförts.

Insiders bekräftar att engörelse är klar och och det återstår bara detaljer innan övertagandet blir officiellt. Inom organisationen har ingen velat kommentera en kommande affär, men nu säger SO:s styrelseordförande Dan Rastland till Eurosport:

- Vi håller på med en leverantörsupphandling, den kommer att bli klar under sommaren. Det är helt enkelt en ny samarbetsform på gång men den är som sagt inte klar, säger Rastland.

- Vi tittar just nu på vad som är bäst för turneringen ur ett framtidsperspektiv. Vår vision är att fortsätta vara ett av de största evenemangen på svensk mark och få hit bättre spelare och mer publik.

Hos IMG finns i dag en ilska över uppgifterna om att SO:s tre ägare inte är nöjda med hur IMG har utvecklat turneringen. Det är därför som SO har sökt alternativa lösningar. Lagardère agerade omedelbart och uppenbarligen med framgång.

IMG stannar till 2010

Endera dagen väntas uppgörelsen presenteras och innebär att Lagardère styr landets tre största tennisturneringar. Det är inte ens ett år sedan som det franska bolaget, via IEC in Sports, tog över ATP-turneringen Swedish Open i Båstad samt WTA-turneringen Swedish Open Women (tidigare Nordic Light Open och spelades på Stockholm Stadion) som genomförs i Båstad under de kommande två veckorna.

IMG har investerat stora summor i Stockholm Open, enligt Svenska Dagbladet, och ville fortsätta driva turneringen, men har blivit helt avvisat av SO:s ägare. Det har inte ens kommit till en diskussion, vilket tyder på ett utbrett missnöje.

Det finns en irritation på bägge sidor och ändå ska IMG fullfölja ett gällande kontrakt som inkluderar årets turnering - sedan har IMG gjort sitt. Frågan är om ilskan hos IMG:s företrädare kommer att visa sig i ambitionen att få de främsta spelarna till Stockholm.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Om idrotten fokuserar för mycket på tävlingsmomenten, då hoppar flickorna av idrotten när de går på högstadiet. Det visar en ny studie som Åsa Bringsén, forskare vid Högskolan Kristianstad, tagit fram.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Satsningen på att marknadsföra Sverige och på sikt kanske till och med söka ett OS fortsätter. Därför deltar svenska representatner på SportAccord Convention i Quebec, Kanada.

Han har spelat 83 A-landskamper och gjort 31 mål. Han har vunnit VM-brons och SM-guld. Nu blir Kennet Andersson anställd av IFK Göteborg igen. Den här gången blir han ansvarig för klubbens sociala projekt tillsammans med partners.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började. 

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.