Canal+ störst i dag – i morgon då?

Det är tack vare alla direktsända matcher från världens kanske främsta, om inte annat tätaste fotbollsliga, Premier League i England som Canal+ förför tittare i mängd.
1 000 000 abonnenter i Sverige, Norge, Danmark och Finland innebär en fördubbling sedan år 2000.
- En miljon abonnenter är en fantastisk siffra, det visar att vi erbjuder en eftertraktad produkt. Nu ser vi fram emot att växa ytterligare, säger Jonas Eriksson, vd vid Canal+ Norden.
I samma andetag kunde han ha sagt att det pirrar i magen. Just nu pågår köpslåendet runt just bilder från Premier League som har varit Jonas Erikssons trumfkort.
Det svenska bolaget, Medge Consulting, kom över de nordiska rättigheterna för 2010-2012 och lyssnar till alla potentiella köpare.
Ett Canal+ utan engelska ligan – frågan är vad som då händer med den där miljonen tittare?
Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.
Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.
Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.
Nu vill LDB Malmös klubbdirektör, Niclas Carlnén, tona ned hotet om konkurs. Han vill framhålla likviditetsproblemen och menar att det är klubbens framtid som hotas.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.
Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.







Kommentarer Vi vill ha din åsikt — skriv ny kommentar →
Anonymous
tors, 2010-01-21 18:47
1. 50% bortfall
Tappar dom PL så kan dom räkna med minst 50% bortfall.Fotbollsnörden
fre, 2010-01-22 09:01
2. Frågan är om det räcker med
Frågan är om det räcker med 50 % tapp. Filmerna är visserligen bra mycket bättre än vad Viasat har. Men ...PL är orsaken till att många har Canal +Vi vill ha din åsikt