TV4 och SVT delar på friidrotts-VM
TV4-Gruppen och Sveriges Television är överens med rättighetsbolaget IEC in Sports om ett friidrottsavtal för de kommande fyra åren.
Förutom rättigheterna till inomhus-VM i Doha innehåller avtalet rättigheter till VM utomhus i Daegu 2011 och Moskva 2013, VM inomhus i Istanbul 2012, samt ytterligare ett antal evenemang.
Exakt hur evenemangen fördelas mellan TV4 och Sveriges Television utöver inomhus-VM i Doha är ännu inte klart.
Sedan tidigare har TV4-Gruppen och Sveriges Television gemensamt säkrat rättigheterna till friidrottens prestigefyllda tävlingsserie Diamond League under perioden 2010-2014.
Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.
Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.
Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.
Nu vill LDB Malmös klubbdirektör, Niclas Carlnén, tona ned hotet om konkurs. Han vill framhålla likviditetsproblemen och menar att det är klubbens framtid som hotas.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.
Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.







Vi vill ha din åsikt