Viasat OS-satsar med Karro
Viasat kommer att direktsända tv-historiska 1 300 timmar från Sotji 2014. Samtidigt erbjuder onlinetjänsten Viaplay tittaren möjligheten att följa spelen var man vill.
I studion - Carolina Klüft!
I Sotjistudion kommer en ny spännande Viasatprofil att ta plats när OS-, VM-, EM- och bragdguldmedaljören Carolina Klüft debuterar i en programledarroll.
- Jag har antagit en stor uppgift, men känner nyfikenhet och ett stort driv. Jag älskar OS, oavsett om det är sommar eller vinter. Det ska bli skitkul, säger Carolina Klüft.
- Eftersom jag har själv tävlat i OS har jag en bredare förståelse för allt det runt omkring som gör OS så speciellt för de aktiva. Jag hoppas att kunna bidra med kunskap och nyfikenhet.
Rekryteringen av Klüft kommer att följas av fler spännande namn.
Tackat nej till andra erbjudanden
Hon har studerat freds- och konfliktkunskap på Uppsala universitet och arbetat med Naturskyddsföreningen och svenska FN-förbundet - och hon har tackat nej till andra TV-jobb.
- Jag hade inte tänkt jobba så mycket med idrott och har inte tillräckligt med kunskap och intresse för att vara expert. Men det här är en helt annan roll. Jag kände direkt att det var något för mig. Jag ska sätta mig in i yrket och fråga andra programledare om tips, säger Klüft.
”Carro” ska leda en del av livesändningarna och intervjua idrottare i Viasats OS-studio.
Så ska Viasat locka tittarna
Ett nytt kapitel i svensk tv-historia skrevs när MTG och Viasat tog över rättighetsfacklan för de kommande två olympiska spelen, i Sotji 2014 och Rio de Janeiro 2016.
- Vi är otroligt stolta över det förtroende vi har fått från Internationella Olympiska Kommittén (IOK), säger Viasats sportchef Erik Westberg och tillika ansvarig för OS-projektet.
Nu lanseras en ny kanal med OS-innehåll, Viasat 2014, med betoning på klassiska ögonblick och dokumentärer.
SOK ser fördelarna
- Redan före och mellan OS ska fler få chansen att upptäcka dramatiken i nya idrotter och lära känna personligheterna. Att möta nya idrotter och se svenskar i toppen är en del av tjusningen med OS och det vet MTG, säger Stefan Lindeberg, ordförande i Sveriges Olympiska Kommitté (SOK).
Viasat, som 2012 sände 8 000 livetimmar sport, kommer att direktsända mer från ett vinter-OS än vad som någonsin gjorts tidigare, närmare bestämt 1 300 timmar, i HD-kvalitet och med svenska kommentatorer.
Och med hjälp av onlinetjänsten Viaplay erbjuds även tittaren möjligheten att följa hela spelen i direktsändning var de vill, via datorn, telefonen, surfplattan eller spelkonsolen.
- Det öppnar sig helt nya möjligheter att följa OS, säger Stefan Lindeberg.
Mest lästa just nu
Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,
USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.
Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















