Stjärnhästen Madick i tingsrätten
Stallägarna och ryttarna vittnar om att kontraktet är så långt ifrån branschens praxis som det kan vara. Det vanliga är att prispengar delas lika och att ryttaren får tio procent vid en eventuell försäljning av hästen.
Helena Lundbäcks far, Hans Lundbäck, anser däremot inte att det råder några onormala villkor. ”Jag har andra ägare som har liknande avtal som tycker det funkar jättebra. Så det är inget konstigt”, säger han till Göteborgs-Posten.
Helena Lundbäck och hästen Madick har haft stora framgångar tillsammans. Nu är duon också klar för Världscup-finalen i Las Vegas i april. Hittills har de vunnit två miljoner - utan att ägaren har fått en krona.
Hur normalt det är avgör tingsrätten om två veckor. Ridab heter företaget från Norrköping och det är far och dotter Lundbäck som är svarande i det kommande målet.
Den 9 oktober 2004 skrevs ett avtal mellan Ridab och Madicks ägare, en undersköterska från Skåne, som fyra år tidigare hade köpt hästen för 40 000 kronor. Hästen hade då visat stor talang och ägaren ville just 2004 att Helene Lundbäck skulle testa Madick.
Hans Lundbäck såg också potentialen och föreslog ett kontrakt, som skulle gälla i sex år, inför vilket hästägaren tvekade, men slutligen skrev på eftersom hon kände sig tvingad. GP citerar ur avtalet:
"att eventuella prispengar, hederspriser eller andra bidrag tillfaller Ridab. Prisrosetter och plaketter tillfaller ägaren.
"att försäkring och veterinärkostnad betalas av ägaren.
"att om hästen säljs ska Ridab ha 50 procent av försäljningssumman i provision, efter avräkning av ingångsvärdet 1 000 000 kronor. Skulle hästen säljas inom 24 månader efter avtalet upphört så ska Ridab ha rätt till sin provision även då.
Madick är värd uppemot 20 miljoner kronor, men har uppnått en ålder av 15 år när kontraktet går utom två år och då har värdet minskat avsevärt. Ägaren har ändå ingen möjlighet att göra något, enligt kontraktet.
Nu stäms Ridab av ägaren som via ombudet, Juristfirman Yvonne Nordgård, gör klart att kontraktet ska rivas eftersom det anses oskäligt. Dessutom ska Ridab omgående återlämna Madick och betala 1,4 miljoner till ägaren, plus ränta från delgivningsdagen.
- Jag vill inte kommentera en pågående process men jag kan säga så mycket att hästägaren är oerhört besviken på det sätt som bolaget kommit att nyttja avtalet. Hon har ju förlorat alla sina rättigheter till Madick. Det är det som föranlett henne, efter mycket övervägande, att försöka få tillbaka hästen. Det är ju det detta handlar om, att få tillbaka hästen, säger Yvonne Nordgård till GP.
Hans Lundbäck ser inga tveksamheter alls med kontraktet: ”Det är väldigt tydligt och klart. Dessutom har det fungerat i fyra år och sedan får hon en idé att bara hoppa ur det. Juristerna får avgöra, det ska bli skönt att städa av detta i tingsrätten”.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















