Birminghams PR-kupp med Jamaica
Ett samförståndsavtal undertecknades i Berlin mellan ordföranden i Jamaica Amateur Athletic Association (JAAA) Howard Aris och ledaren för Birmingham City kommunfullmäktige, Mike Whitby.
- Jag är glad att vi valt Birmingham som besökt mig i Jamaica och introducerade mig till staden och jag var imponerad, säger Jamaicas idrottsminister Olivia Grange.
- Vi har fantastiska saker planerade utöver idrotten. Vi kommer att arbeta på vår infrastruktur, bland annat utbyggnad av flygplatsen för att underlätta ökad rörlighet mellan Jamaica och Birmingham och vi kommer att planera många särskilda aktiviteter för att fira Jamaicas 50-årsdag av självständighet, säger Mike Whitby.
Birmingham är Storbritanniens näst största stad och har många invånare med karibiskt ursprung. När världens bästa friidrottare kommer på besök blir det förstås ett sällsynt glatt evenemang med musik och mat.
Gruppen UB 40 kommer från Birmingham, kanske var det att just UB 40 spridit root reagge till omvärlden som lockade Bolt&Co. För det kan väl knappast vara rockarna Black Sabbath, Judas Priest eller Led Zeppelin som också har Birmingham som startplats för karriären. (Sport Business)
Plötsligt är de överens, Hugo Stenbeck och Malmö Redhawks. Stenbeck ser till att kontraktet med Linus Klasen avslutas och miljardären skänker 31 procent av aktierna till en stiftelse med ungdomssektionen som förmånstagare.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Under 100 dagar ska ett 100-tal ryttare färdas genom ett förhoppningsvis sommarvackert Sverige. Det är det stora inslaget när Svenska Ridsportförbundet fyller 100 år.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Nu vill han med stora kliv hitta ett jobb och inleda sitt nya liv. Vägen dit går bl a via Intrum Justitia och hotellkedjan Elite. Christian Olsson, 32 år, är förmögen, men vill ha ett dagligt jobb nu när trestegskarriären är över.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
Det blir en fortsättning med mästarlaget Manchester City och övriga stjärnor i Premier League i Viasat. Viasat har köpt TV-rättigheterna till och med 2016 för mellan 1,5 och 2 miljarder kronor.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt