Tuffa krav på AIK Hockey

Kravet är att få in 9 miljoner kronor. Annars överlever inte AIK:s hockey. Som ödets ironi avslutas aktieförsäljningen på nyårsafton.

- Den publika emissionen kommer att lyckas. Det innebär att det akuta konkurshotet är avvärjt, men inte att klubbens framtid är säkrad, säger ordförande Peter Mellqvist till Dagens Nyheter.

- Det omedelbara hotet, det vill säga underskottet från förra säsongen och från första halvan av den här säsongen, kommer vi att klara av att täcka. Men att säga att konkurshotet är borta är inte helt rätt. Det finns kvar om vi inte lyckas locka mer folk till våra matcher under resten av säsongen. Det är grunden för vår verksamhet, säger Peter Mellqvist.

Mellqvist förhoppningsfull

Krisen accentuerades när det bussbolag som kör AIK till bortamatcherna övervägde att inte längre ställa upp om inte betalningen skedde i förskott.

Peter Mellqvist ser en väg ur mörkret. Sedan får frågan om en eventuell medverkan i KHL bli en fråga för framtiden. Nu gäller det att lösa den akuta krisen och det är ont om tid.

Det har varit motvind från början eftersom klubben gick in i den här säsongen med ett kapitalunderskott på 8 miljoner och skulden bara fortsatte att växa.

I det läget såg de ansvariga ingen annan utväg än att bolagisera verksamheten. Därpå gav en riktad emission mot företag ett bra resultat. Målet var 10 miljoner kronor, det blev 7 miljoner, men gav ändå uppmuntran inför det fortsatta arbetet.

Krav på 9,3 miljoner

Hoppet står nu till fans och egna medlemmar. De kan teckna aktier i AIK Hockey AB och förhoppningen är att nå drygt 9,3 miljoner kronor.

- Det ser bra ut. Jag tänker inte säga exakt hur mycket som har kommit in. Det väntar jag med till efter nyår, säger Peter Mellqvist i DN.

Han värdesätter också en förståelse hos den materialleverantör som förvisso har krävt enbart kontant betalning, men som nu kan tänkas kvitta skulden mot aktier. Och Mellqvist är också glad över att spelarna har kunnat få sin decemberlön även om det skedde efter vissa komplikationer.

Nu återstår den slutliga uppgörelsen. 

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Googles nya sociala nätverk Google+ spås bli ett viktigt verktyg för marknadsföring. Svenska Ishockeyförbundet och huvudsponsorn Kyocera blev först i idrotts-Sverige.

ISP Sport & Marketing har åter lyckas komma över exklusiva reklamrättigheter. Efter en lyckad förhandling med Kentaro gäller det nu Sveriges kommande VM-kvalmatcher i fotboll på bortaplan.

12-13 mars arrangerar Täby Badminton en tävling för U-22-spelare. Prissumman på 80 000 kronor är den största inom svensk ungdomsbadminton någonsin och en av de största i världen för ungdomsspelare.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.