Michael Schumacher god för 9 miljarder
Det är gigantiska pengar i formel 1-cirkusen. Allt från vad stallen satsar på teknik och bilar till förarnas ersättning. Därtill alla sponsorer. De främsta förarna tjänar bra många miljoner utöver själva ersättningen från stallen, rapporterar den tyska motortidningen ”Auto, motor und sport”.
Många brittiska förare
Exempelvis uppges att den sjufaldige världsmästaren Michael Schumacher har samlat ihop till en förmögenhet om 9 miljarder kronor.
Jenson Button skuggar på 500 miljoner kronor och det gör honom till den tionde rikaste idrottsmannen i Storbritannien. En annan engelsman,Lewis Hamilton, står för 450 miljoner kronor.
Just i Storbritannien har motorsport högt anseende. Trots alla välbärgade fotbollsstjärnor hör tio av de 15 rikaste idrottstjärnorna hemma i motorsport.
Här är listan
Så här mycket tjänarde främsta i formel 1:
Fernando Alonso, Ferrari, 250 miljoner kronor
Michael Schumacher, Mercedes, 210 miljoner kronor
Lewis Hamilton, McLaren, 130 miljoner kronor
Felipe Massa, Ferrari, 120 miljoner kronor
Sebastian Vettel, Red Bull, 120 miljoner kronor
Robert Kubica, Renault, 90 miljoner kronor
Jenson Button, McLaren 70 miljoner kronor
Nico Rosberg, Mercedes, 70 miljoner kronor
Mark Webber, Red Bull, 70 miljoner kronor
Rubens Barrichello, Williams, 50 miljoner kronor
Jarno Trulli, Lotus, 25 miljoner kronor
Timo Glock, Virgin, 25 miljoner kronor
Adrian Sutil, Force India, 25 miljoner kronor
Heikki Kovalainen, Lotus, 20 miljoner kronor
Pedro de la Rosa, Sauber, 15 miljoner kronor
Nico Hülkenberg, Williams, 10 miljoner kronor
Vitantonio Liuzzi, Force India, 10 miljoner kronor
Vitalij Petrov, Renault, 10 miljoner kronor
Kamui Kobayashi, Sauber, 10 miljoner kronor
Sébastien Buemi, Toro Rosso, 5 miljoner kronor
Jaime Alguersuari, Toro Rosso, 5 miljoner kronor
Bruno Senna, HRT, 5 miljoner kronor
Lucas di Grassi, Virgin, 5 miljoner kronor
Karun Chandhok, HRT, 5 miljoner kronor
Källa: ”Auto, motor und sport”.
Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.
Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.
Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.
Nu vill LDB Malmös klubbdirektör, Niclas Carlnén, tona ned hotet om konkurs. Han vill framhålla likviditetsproblemen och menar att det är klubbens framtid som hotas.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.
Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.








Vi vill ha din åsikt