Elithockeytränare gör mångmiljonaffär

Jonas Rönnqvist, Luleås elithockeytränare, blir mångmiljonär. Han och affärskollegan Joakim Gunler säljer sitt företag, Leos lekland, till KF och enligt uppgift är köpesumman 20 miljoner kronor.

Jonas Rönnqvist är Luleå hockeys tränare och har en späckad vardag. Den senaste tiden har han också haft mycket tankar på sin affärsverksamhet. Efter en tid av spekulationer bekräftas nu försäljningen av hans företag.

Lekloand på sex orter

Den 8 december 2006 öppnades 2 000 kvadratmeter lekyta i Luleå och därefter har verksamheten expanderat Lek och rörelse i Luleå AB.

I dag finns det anläggningar i Luleå, Skellefteå, Umeå, Borås, Kalmar och Växjö och på samtliga platser drivs verksamheten av lokala entreprenörer som franchisekoncept.

37-årige Jonas Rönnqvist har spelat i Luleå, Boden och i NHL-laget Anaheim. Därefter har han jämte affärsrörelsen jobbat som tränare, först i Piteå, därpå två år i allsvenska Almtuna innan han rekryterades till Luleå Hockey.

Coop i samarbete

I hemstaden har han tillsammans med Joakim Gunler fått Näringslivets pris 2009, i kategorin Årets unga företagare.

- Det har gått jättebra. Klart över förväntan. När vi öppnade i Luleå trodde vi på idén, men hade inte så här höga förväntningar. Det har gått mycket bättre än vi trott, sa Joakim Gunler till tidningen NSD.

Detaljhandelskoncernen Kooperativa Förbundet köper 80 procent av aktierna medan Rönnqvist och Gunler behåller 20 procent och den sistnämnde blir vd för bolaget.

”Vi ser en stor potential för ömsesidigt givande samarbete mellan Coop och Leos Lekland. Det finns möjligheter att öppna Leos Lekland i anslutning till Coops befintliga och nya butiker och stormarknader”, skriver KF i ett pressmeddelande.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svenska Ishockeyförbundets ordförande Christer Englund hoppas på en ekonomisk vinst om 35-50 miljoner vid kommande VM som delas med Finland. Pengar som ska användas inom ungdomshockeyn.

Energieffektivisering av landets alla ishallar blir en ödesfråga för svensk ishockey Många svenska ishallar riskerar att stängas om inte krafttag tas när det gäller energianvändningen.

Världsstjärnan Peter Hanson utvecklar nu sin egen tävling på Nordea Tour. Tävlingen blir ett samarbete mellan Sturup Park och Bokskogens GK och med 450 000 kronor i potten.

Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.

ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.

23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.

Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.