Bundesliga sneglar mot Premier League

La Liga, Serie A och Premier League lockar och inte minst bidrar alla TV-matcher. Men Bundesliga är för första gången Europas mest lönsamma liga utan att ha alls samma omsättning som den engelska förstaligan.

Det här vill Bayern Münchens sportchef Uli Hoeness förändra. Han har också tagit del av Deloittes årliga undersökning, Football Money League, som baseras på säsongen 2008-09. Där framkommer att Premier League har en omsättning som är 741 miljoner större än Bundesliga.

Förklaringen stavas tv-rättigheter där det handlar om dubbelt så mycket pengar i England jämfört med Tyskland. Och skillnaden blir bara större. Premier League nya avtal inför den här säsongen garanterar 1180 miljoner euro per år jämfört med Bundesligan har ett gällande avtal som ger 412 miljoner euro per säsong.

Bayern München har gått i spetsen för en förändring. Sportchefen Uli Hoeness har till och med sagt att det är bättre att strunta i TV-avtalet och bjuda på matcherna i TV. I stället skulle TV-licensen höjas från dagens 18 euro per månad till 20 euro. Då skulle klubbarnas intäkter stiga till 888 miljoner euro per år.

Hoeness såg hur klubbarna kunde rusta och värva internationella stjärnor vilket skulle höja TV-intresset i andra länder och ytterligare bidra till ökade intäkter.

15 procent av hushållen är villiga att betala extra för flera TV-kanaler, med mera fotboll, och eftersom Tyskland har Europas största befolkning föreföll ekvationen logisk. Men motståndet till hans resonemang är ändå kompakt. Hoeness ger sig dock inte och vill att det ska kosta mera för andra länder att sända de tyska matcherna.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Plötsligt är de överens, Hugo Stenbeck och Malmö Redhawks. Stenbeck ser till att kontraktet med Linus Klasen avslutas och miljardären skänker 31 procent av aktierna till en stiftelse med ungdomssektionen som förmånstagare.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Under 100 dagar ska ett 100-tal ryttare färdas genom ett förhoppningsvis sommarvackert Sverige. Det är det stora inslaget  när Svenska Ridsportförbundet fyller 100 år.

Nu vill han med stora kliv hitta ett jobb och inleda sitt nya liv. Vägen dit går bl a via Intrum Justitia och hotellkedjan Elite. Christian Olsson, 32 år, är förmögen, men vill ha ett dagligt jobb nu när trestegskarriären är över.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

Det blir en fortsättning med mästarlaget Manchester City och övriga stjärnor i Premier League i Viasat. Viasat har köpt TV-rättigheterna till och med 2016 för mellan 1,5 och 2 miljarder kronor.

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.