Svenska ska ge Timrå framgång
Satsningen måste lyckas, spelarna ska leverera och klubben får inte misslyckas med investeringarna i spelartruppen.
Det här inser också spelarrådet och det är där beslutet är taget. Svenska ska vara språket bland spelarna.
- Det gäller att skapa harmoni och trygghet i gruppen och många olika språk runt laget kan skapa osäkerhet. Men i somras kom spelarrådet, Per Styf och Kim Hirschovits, upp till mig och sa att laget kommit fram till att det är svenska som gäller i omklädningsrummet och när laget träffas i olika sammanhang. Ett jättebra beslut, säger Perra Johnsson, ny tränare i Timrå, till Sportbladet.
HV 71, Timrå, Modo och Södertälje är de klubbar som har haft flest utländska spelare under många år.
Prata svenska så kommer också resultaten, det är tanken i Timrå. I den mån det är möjligt, heter det i tillägget – på svenska.
- Det finns en risk att den finska gruppen bara pratar finska med varandra och det kan skapa osäkerhet i gruppen. Blir spelare osäkra så försvinner kreativiteten – det är inte bra, säger Perra Johnsson och tillägger i Sportbladet:
- En båge, streck eller pil ser likadana ut i Finland som i Sverige, säger Johnsson.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















