Svenska ska ge Timrå framgång
Satsningen måste lyckas, spelarna ska leverera och klubben får inte misslyckas med investeringarna i spelartruppen.
Det här inser också spelarrådet och det är där beslutet är taget. Svenska ska vara språket bland spelarna.
- Det gäller att skapa harmoni och trygghet i gruppen och många olika språk runt laget kan skapa osäkerhet. Men i somras kom spelarrådet, Per Styf och Kim Hirschovits, upp till mig och sa att laget kommit fram till att det är svenska som gäller i omklädningsrummet och när laget träffas i olika sammanhang. Ett jättebra beslut, säger Perra Johnsson, ny tränare i Timrå, till Sportbladet.
HV 71, Timrå, Modo och Södertälje är de klubbar som har haft flest utländska spelare under många år.
Prata svenska så kommer också resultaten, det är tanken i Timrå. I den mån det är möjligt, heter det i tillägget – på svenska.
- Det finns en risk att den finska gruppen bara pratar finska med varandra och det kan skapa osäkerhet i gruppen. Blir spelare osäkra så försvinner kreativiteten – det är inte bra, säger Perra Johnsson och tillägger i Sportbladet:
- En båge, streck eller pil ser likadana ut i Finland som i Sverige, säger Johnsson.
Googles nya sociala nätverk Google+ spås bli ett viktigt verktyg för marknadsföring. Svenska Ishockeyförbundet och huvudsponsorn Kyocera blev först i idrotts-Sverige.
ISP Sport & Marketing har åter lyckas komma över exklusiva reklamrättigheter. Efter en lyckad förhandling med Kentaro gäller det nu Sveriges kommande VM-kvalmatcher i fotboll på bortaplan.
12-13 mars arrangerar Täby Badminton en tävling för U-22-spelare. Prissumman på 80 000 kronor är den största inom svensk ungdomsbadminton någonsin och en av de största i världen för ungdomsspelare.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Johan Segui, tidigare i Hells Angels, väntas bli ny ordföranden för AIK FF, huvudföreningen och majoritetsägarna i AIK Fotboll AB. Valberedningen har gjort sitt val och Segui själv betonar sin förankring i klubben.
Alexander Norén krossade både motståndet och banan och vann Masters på Bro Hof i stor stil i somras. Han etablerar sig allt mera som en av de två-tre främsta golfspelarna i Sverige och nu kommer utdelningen i form av nya sponsorer.
ATG krävde ursprungligen 325 miljoner men får heller inga 35 miljoner kronor när Svea Hovrätt ändrar domen från Stockholms tingsrätt. Spelbolaget Unibet undkommer i en tvist som gäller intrång i en databas.
23 ordföranden i olympiska förbund vädjar till riksdagen: - Låt alla kunna se OS gratis i TV! I en artikel på torsdagens DN Debatt och här på www.idrottensaffarer.se kräver de 23 förbunden att riksdagen agerar.
Det hette Real Göteborg redan tidigare. Nu har Blåvitt plockat stjärnspelare två dagar i rad, Pontus Farnerud och Nordin Gerzic. Klubben har värvat för runt 40 miljoner kronor på inte ens ett år.








Vi vill ha din åsikt