Elitserien tvingas till biljettrabatter

Frölunda är det tippade topplaget som har svikit förväntningarna. Ändå toppar klubben publikligan i elitserien. Nu introduceras ett Januarierbjudande med kraftig rabatt samtidigt som andra klubbar sneglar för att också stoppa publiktappet.

Publikligan leder Frölunda före Djurgården, HV och Färjestad.

Sämsta sedan hallen byggdes

I Linköping tvingas LHC medge att snittet är nere på 6 500 per match och med fortsatt nedåtgående kurva tvingas klubben acceptera de sämsta publiksiffrorna sedan Cloetta Center byggdes 2004.

6 500 nu ska jämföras med 7 703 i snitt under den första säsongen. Men då hade laget också stjärnor som Knuble, Morrison och Huselius.

- Som det ser ut just nu missar vi budgetmålet när det gäller publik, säger klubbdirektör Mike Helber till Corren.

Och nära 4 miljoner kronor. För uteblivna åskådare betyder uteblivna entrér och utebliven försäljning.

TV-ersättningen ändå högre

- Vi måste bli bättre på att erbjuda saker som du inte får i tv-soffan, säger Helber och upprepar vad alla klubbar i Elitserien just nu funderar på.

Apropå TV söker Helber en viss tröst där eftersom TV-avtalet (som gäller till 2012) är bättre och i dag motsvarar 20 av de 22 miljoner som Hockeyligan årligen delar ut till föreningarna.

I Scandinavium, eller "Kålleseum", brukar åskådarna vara trogna.

Topp i Europa

Minns i fjol när Frölunda var tillbaka bland de tre mest publikdragande ishockeyklubbarna i Europa. Under den ordinarie elitseriesäsongen hade Göteborgsklubben, som i fjol var fyra på listan, i genomsnitt 11 399 åskådare.

Men i vinter har klubben vid tre tillfällen inte ens nått upp till 8 000 personer.

Nu är frågan om 30 procent billigare biljetter lockar fansen tillbaka.

Saknar egna försäljningsrättigheter

- Vi har fem matcher kvar i januari, köper man biljett till tre av dessa får man cirka 30 procent rabatt, berättar Peter Gyllander i Frölunda till Sportsday.se.

Det finns ingen möjlighet att kopiera NHL där erbjudanden kryddas med gratis läsk, hamburgare och popcorn.

- Det kan ju inte vi eftersom vi inte har rättigheterna till försäljningen i Scandinavium, så vi får jobba med det vi har, säger Gyllander.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.