Inför konkurshotet, fans ger 600 000

Snacka om supportrarna som ställer upp för sin förening. När Arenabolaget är konkursmässigt, personal uppsagd, spelarlöner inställda och ordförande har avgått, då ställer supportrarna upp och lånar ut 600 000 kronor, minst.

Bandyklubben Ale Surte har hamnat i ett ansträngt läge. Klubbens skulder är uppe i 486 000 kronor och arenabolaget saknar 800 000 kronor. Gigantiska belopp för en bandyklubben i division 1.

Kommunen är den största fordringsägaren och samtidigt en tänkbar livräddare.

Men när klubben vädjade till sina supportrar så fanns de där. Och ordförande Carl Ahlgren kan i lokaltidningen Alekuriren meddela: 

- Klubbens ekonomiska ställning är säkrad. Vi har fått ett fantastiskt stöd. Själklart är vi jätteglada.

Ledningen i föreningen har fått om inte annat ett tillfälligt andrum för att upprätta en ekonomisk plan. Bakgrunden till skulderna är att klubben inte klarade att driva hallen enligt den ursprungliga uppgörelsen med kommunen.

Vi vill ha din åsikt

CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Plötsligt är de överens, Hugo Stenbeck och Malmö Redhawks. Stenbeck ser till att kontraktet med Linus Klasen avslutas och miljardären skänker 31 procent av aktierna till en stiftelse med ungdomssektionen som förmånstagare.

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.

Under 100 dagar ska ett 100-tal ryttare färdas genom ett förhoppningsvis sommarvackert Sverige. Det är det stora inslaget  när Svenska Ridsportförbundet fyller 100 år.

Nu vill han med stora kliv hitta ett jobb och inleda sitt nya liv. Vägen dit går bl a via Intrum Justitia och hotellkedjan Elite. Christian Olsson, 32 år, är förmögen, men vill ha ett dagligt jobb nu när trestegskarriären är över.

Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.

Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.

Det blir en fortsättning med mästarlaget Manchester City och övriga stjärnor i Premier League i Viasat. Viasat har köpt TV-rättigheterna till och med 2016 för mellan 1,5 och 2 miljarder kronor.

Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.