El Clásico med rekordmånga miljonärer
När Real Madrid slog Barcelona i onsdagskvällens cupfinal var det också ett möte mellan två unika klubbar och inte bara fråga om kvalité eller framgångar.
51 miljoner i snittlön är rekord
Barcelona betalar i snitt 51 miljoner kronor per år till varje spelare i A-truppen. Real Madrid snittar 47 miljoner kronor per spelare.
Inte ens New York Yankees I den amerikanska baseboll-ligan hänger med i den jämförelsen. Yankees kommer upp i 42 miljoner i snittlön.
Allt enligt en undersökning av Sporting Intelligence som publiceras av ESPN. Granskningen gäller av lönerna från 272 lag, i 14 olika ligor från tio länder från hela världen.
- De allt högre lönerna i europeisk fotboll slår till och med utbetalningarna i amerikansk baseboll och basket, säger Nick Harris på Sporting Intelligence.
Fem amerikanska, fem europeiska
Här är snittlönerna bland spelarna i de tio främsta klubbarna:
1. FC Barcelona (fotboll), 51 miljoner kronor
2. Real Madrid (fotboll), 47
3. New York Yankees (baseboll), 42
4. Los Angeles Lakers (basket), 42
5. Orlando Magic (basket), 41
6. Chelsea (fotboll), 39
7. Inter (fotboll), 38,5
8. Boston Red Sox (baseboll), 38,5
9. Denver Nuggets (basket), 38,5
10. Manchester City (fotboll), 37
En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Under 100 dagar ska ett 100-tal ryttare färdas genom ett förhoppningsvis sommarvackert Sverige. Det är det stora inslaget när Svenska Ridsportförbundet fyller 100 år.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Nu vill han med stora kliv hitta ett jobb och inleda sitt nya liv. Vägen dit går bl a via Intrum Justitia och hotellkedjan Elite. Christian Olsson, 32 år, är förmögen, men vill ha ett dagligt jobb nu när trestegskarriären är över.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt