Stjärnorna tjänade 9 miljarder
Forbes har gjort en omfattande undersökning av världsstjärnornas löner, bonusar, prispengar, inbjudningspengar och sponsorintäkter under tolv månader, från den 1 maj i år och bakåt i tiden.
Resultatet innebar att de 50 atleterna har tjänat 28 miljoner dollar i genomsnitt.
Woods dalande stjärna
2009 avslöjades sexskandalerna. Sedan dess har Tiger Woods tvingats acceptera uteblivna framgångar – och mindre inkomster. Men de räcker en bit i alla fall.
Golfstjärnan toppar tidningen Forbes lista trots att han har tappat nästan 315 miljoner kronor om året i inkomst. Han är ändå världens rikaste idrottsutövare.
Accenture, AT&T, Gilette och Pepsi sa tack och hejdå när nyhetspådraget var som allra störst och Woods namn förknippades med allt annat än goodwill.
Två trogna företag
Men Nike och Electronic Arts har varit honom trogen. Nike som skrev första kontraktet med honom 1998 när han blev proffs och Electronic Art släppte första "Tiger Woods PGA Tour" videospel samma år.
De två företagen står bakom Woods förmögenhet. Nikes stora golflansering bygger på Woods och hade i fjol en omsättning på 638 000 000 dollar. EA släppte sitt 14:e Woods videospel i mars och enbart första veckan såldes 225 000 enheter.
35-åringen tjänar pengar, ca 470 miljoner kronor 2010, trots att han inte har vunnit på 20 månader och numera inte är rankad bättre än 13:e namn på världslistan.
Woods särställning visas också av det faktum att det skiljer 139 miljoner till tvåan på världslistan, basketstjärnan Kobe Bryant.
Basketspelare skuggar Woods
Listan avslöjar att:
= det finns en enda kvinna bland de 50 mest välbetalda, tennisspelaren Maria Sjarapova som är 29:a med drygt 24 miljoner dollar.
= det är i USA idrottare kan tjäna pengar. 29 av de 50 platserna har aktiva från basket, baseboll och amerikansk fotboll.
= två basketspelare, Kobe Bryant och Le Bron James, skuggar Woods.
Beckham hänger med
= till och med inom fotboll är det en ”amerikan” som är bäst betald. David Beckham är sexa på listan, främst tack vare PR- och reklamuppdrag.
= inom fotbollen är det som vanligt Cristiano Ronaldo och Leo Messi som toppar.
= Messi är yngst på listan med sina 23 år, äldst är Michael Schumacher, 41 år.
= förutom lågkonjunkturen påverkades nedgången i lönerna av NFL:s lockout.
Här är listan
Beloppen avser dollar:
1 Tiger Woods
75 miljoner, golf, 35 år.
Ingen vinst och inget nytt sponsorkontrakt sedan 2009. Men han behåller Nike och Electronic Arts, därför fortsätter pengarna att strömma in.
2 Kobe Bryant
53 miljoner, basket, 32 år
Bryant har inte minst ett mycket exklusivt avtal med Mercedes-Benz och är affischnamnet för Smart Car i Kina.
3 LeBron James
48 miljoner, basket, 26 år.
Ingen tröja såldes i större antal än just James bestseller i NBA. Likaså är hans basketsko en storsäljare.
4 Roger Federer
47 miljoner, tennis, 29 år.
Federer lutar sig mot sponsorer som Nike, Credit Suisse, Rolex och Wilson.
5 Phil Mickelson
46,5 miljoner, golf, 40 år.
Mickelson fick diagnosen psoriasisartrit förra året, och har nu också blivit en ansikte för Enbrel.
6 David Beckham
40 miljoner, fotboll, 36 år.
Beckham är som en filmskådis. Fotbollskunskapen har banat väg för PR-uppdrag, som inför London-OS och Samsung.
7 Cristiano Ronaldo
38 miljoner, fotboll, 26 år.
Ronaldo har 26 miljoner Facebook-fans! Och några sponsorer, samt en bra lön.
8 Alex Rodriguez
35 miljoner, baseball, 35 år.
Texas Rangers gick i konkurs och var skyldig honom nära 25 miljoner dollar.
9 Michael Schumacher
34 miljoner, racing, 42 år.
Schumacher återvände och – ja, på förhand väldigt haussat, men väl i racern gick det sämre. Men varumärken som DVAG, Jet Set, Navy Boot, Audemars Piguet, Schuberth och Rosbacher finns vid Schumachers sida.
10 Lionel Messi
32,3 miljoner, fotboll, 23 år.
16 miljoner dollar i lön samt lukrativa avtal med Adidas, PepsiCo, Konami, Audemars Piguet, Chery och AirEuropa.
11 Fernando Alonso
32 miljoner, racing, 29 år.
Alonso tjänar bäst av alla F1-förare.
12 Rafael Nadal
31,5 miljoner, tennis, 24 år.
Nadal lyckades ta en Grand Slam och har tjänat 10,5 miljoner dollar i prispengar under de senaste tolv månaderna.
13 Valentino Rossi
31 miljoner, racing, 32 år.
Rossis byte från Yamaha till Ducati gav en bra ersättning.
13 Tom Brady
31 miljoner, fotboll, 33 år.
En förlängning av kontraktet gav bara det 72 miljoner dollar.
15 Lewis Hamilton
30 miljoner, racing, 29 år.
Vodafone McLaren, Mercedes och Reebok förser honom.
16 Derek Jeter
29 miljoner, baseball, 36 år.
Skrev ett nytt tre-årigt avtal värt 51 miljoner euro.
17 Dale Earnhardt Jr
28,5 miljoner, racing, 36 år
Nascar populäraste förare åtta år i rad, enligt omröstningar, och då blir det en bra slant för alla hans handelsvaror.
18 Yao Ming
27,7 miljoner, basket, 30 år.
En skadeförföljd Yao, tyvärr, som nu står inför sitt sista år med Rockets. Reebok är hans största sponsor.
19 Dwight Howard
27,6 miljoner, basket, 25 år.
En oerhörd populär spelare, bland såväl åskådare som företag.
20 Dwyane Wade
26,2 miljoner, basket, 29 år.
Wade gick med på en lägre lön för att under NBA: s lönetak ge plats för Chris Bosh och LeBron James.
21 Peyton Manning
26,1 miljoner, fotboll, 35 år.
Colts ägare, Jim Irsay har lovat, att göra Manning till den bäst betalde spelaren i NFL i ett nytt kontrakt.
22 Ichiro Suzuki
26 miljoner, baseball, 37 år.
Ichiro är mycket populär i Japan och det ger en bra affärsverksamhet.
23 Carmelo Anthony
25,1 miljoner, basket, 26 år.
Anthony förhandlade sig till ett bra avtal när han bytte från Knicks från Nuggets.
24 Kaka
25 miljoner, fotboll, 29 år.
Precis som Ronaldo är Kaka väldigt populär hos speltillverkaren Electronic Arts.
24 Manny Pacquaio
25 miljoner, boxning, 32 år.
Den extraknäckande kongressmannen från Filippinerna är också en duktig affärsman och ska bli Hewlett-Packards globale annonsnamn.
26 Jeff Gordon
24,9 miljoner, racing, 39 år.
Företagetet DuPont har sponsrat Gordon's bil i 18 år, men nu gett utrymme för AARP Foundation.
27 Ronaldinho
24,7 miljoner, fotboll, 31 år.
Flyttade från Milan hem till Flamengo, men utan några stora sponsoravtal, men bra lön.
28 Amar'e Stoudemire
24,5 miljoner, basket, 28 år.
Ledde sitt lag till ett vinst för första gången sedan säsongen 2000-2001.
29 Maria Sharapova
24,2 miljoner, tennis, 24 år.
Nikes och Cole Haans tjej. Royalties på sin egen linje av kläder och skor ger ett bra netto.
30 Wayne Rooney
24,1 miljoner, fotboll, 25 år.
Nike och Electronic Arts samt ett nytt jättekontrakt med Manchester United leder Rooney till nya miljonutbetalningar. Däremot sa Coca-Cola nej till en fortsättning.
31 Jimmie Johnson
24 miljoner, racing, 35 år.
Han tjänade 13,4 miljoner dollar under sin titelsäsong, pengar som han delar med bilens ägare och besättning.
32 Kevin Garnett
23,8 miljoner, basket, 35 år.
Ett avtal med adidas som tecknades 2003 tog slut och han skrev i stället på för All-Star.
33 CC Sabathia
23,6 miljoner, baseball, 30 år.
Sabathia har skrivit ett sjuårigt kontrakt, värt 161 miljoner dollar, i december 2008 med New York Yankees.
34 Jim Furyk
23 miljoner, golf, 41 år.
10 miljoner dollar i bonus bara för segern i FedEx Cup och hann utsågs också till PGA Tour Player of the Year för första gången.
35 Vince Carter
21,8 miljoner, basket, 34 år.
Carter är nu fri agent och har affärsavtal med Nike, Gatorade och Steiner Sports.
36 Johan Santana
21,5 miljoner, baseball, 32 år
Baseballstjärnan har plågats av skador, men har lutar sig mot det näst största kontraktet någonsin, skrivet 2008.
37 Tim Duncan
21,2 miljoner, basket, 35 år.
Duncan tjänar bra, levererar bra och ska förhandla igen efter säsongen 2011-2012.
38 Chris Paul
20,9 miljoner, basket, 26 år.
Point guard i New Orleans Hornet och en pålitlig leverantör.
39 Mark Teixeira
20,8 miljoner, baseball, 31 år.
Undertecknade ett åttaårigt avtal, värt 180 miljoner dollar, i december 2008 som free agent. Det femte största kontraktet i historien.
39 Ryan Howard
20,8 miljoner, baseball, 31 år.
En av baseballens mest säljbara spelare och har kontrakt med Powerade, Adidas, Topps och Verizon.
41 Miguel Cabrera
20,3 miljoner, baseball, 28 år.
Kontraktet med Detroit Tigers är värt 152,3 miljoner dollar.
42 Rashard Lewis
20,1 miljoner, basket, 31 år.
Lewis skrev på ett sexårigt kontrakt som gav honom 118 miljoner dollar för Orlando som en fri agent under 2007 efter nio säsonger i Seattle SuperSonics.
43 Todd Helton
19,6 miljoner, baseball, 37 år.
I mars 2010 nådde han en uppgörelse med Colorado Rockies som ger honom miljonerna.
43 Ernie Els
19,6 miljoner, golf, 41 år.
41 år och still going strong. Sydafrikanen är uppe i 68 segrar och är trogen Callaway Golf, SAP och RBC.
45 Joe Mauer
19,3 miljoner, baseball, 28 år.
Mauer är en av sportens bäst betalda någonsin med 184 miljoner dollar årligen.
45 Dirk Nowitzki
19,3 miljoner, basket, 32 år.
Den förste europé som nått 20 000 poäng i NBA och han har lett Mavericks till minst 50 segrar i 11 raka säsonger.
47 Barry Zito
19,2 miljoner, baseball, 33.
Den kontrakt Zito undertecknade med San Francisco Giants i december 2006 är den tredje största någonsin. Förutom 18,5 miljoner dollar förra säsongen fick Zito dessutom en check på 318 000 dollar från spelarnas playoffpool.
48 Jahri Evans
19,1 miljoner, fotboll, 27 år.
Hans sju-åriga kontrakt med New Orleans Saints Pro Bowl är värt 56,7 miljoner dollar. Bara under de tre första åren får han 25,7 miljoner dollar.
49 Pau Gasol
18,9 miljoner, basket, 30 år.
All Star-stjärna som låg bakom Los Angeles Lakers titlar under 2009 och 2010. Han har ett kontrakt över tre år på 57 miljoner dollar per säsong.
50 Michael Redd
18,8 miljoner, basket, 31 år.
Tjänar 90 miljoner över sex år, men skador har decimerat hans förmåga och får räkna med en betydande löneminskning när kontraktet går ut 2010-2011.
Källa: Forbes
Hockeyligan – det är namnet på gamla Elitserien i ishockey. Ett förtydligande av varumärket är ett steg i en långsiktig plan hur SHL ska utvecklas - och tjäna pengar på kuppen. Kanske kan man ana en titelsponsor framöver.
AIK och Djurgården kan få en helt ny arena. Men finansborgarrådet Sten Nordin betonar: ”allt är inte klappat och klart för en ny miljardarena i Stockholm utan stadens helägda bolaget, SGA fastigheter, ska utreda olika upprustningsalternativ.
23 juli på Tele2 Arena, 27 juli på Ullevi och 6 augusti på Friends Arena. På 14 dagar har fotbollsentusiasterna chans att se världsstjärnor på besök i sommar-Sverige. Paris SG spelar dubbla matcher och Manchester United gör ett framträdande. I en match där AIK tjänar över 1 miljon kronor.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Anders Kristiansson på den tiden det begav sig. När Sverige spelade EM-final, när han sjäv var hårfager och på den tiden när han skapade ett särklassigt landslag. Nu är han högaktuell igen - med ett guldkantat kontrakt med Toyotas företagslag.
Brynäs repar mod. Efter SM-guldet 2011/12 blev den senaste säsongen misslyckad. Men nu kommer rapporterna om en återuppbyggnad. Inte minst efter klartecknet från en miljonsponsor och fler företag ska vara på gång.
Finansmarknadsminister Peter Normans beslut att tillsätta en ny spelutredning möts i dag av protester från flera aktörer. Inom ATG ser man det som ett svek.Utländska aktörer kan fortsätta sin verksamhet, men för ATG innebär beslutet sparkrav om 20 miljoner.
15, 17, 20 miljoner – uppgifterna om hur mycket IFK Göteborg tjänade på att sälja David Moberg Karlsson till Sunderland varierar. Men det var tillräckligt och öppnar för flera affärer. Håkan Mildh, sportchefen, har mer på gång.
De tre som senast har lämnat klartecken har alla tagit OS-guld. Tidigare har två andra välkända namn sagt ja. Det innebär att fem kandidater till Mästarnas mästare är klara. SVT:s succéprogram återkommer i en sjätte omgång våren 2014.








Vi vill ha din åsikt