Leksands aktie kan stoppas av börsoron
Mats Aspemo, vd i Leksand, påpekar hur det egna kapitalet är positivt men krympande. Årsresultatet i LIF-koncernen gav ett minus på 9 miljoner kronor medan föreningen har ett överskott på 400 000 kronor.
"Lever ur hand i mun"
Han är mycket ärlig och kan nu berätta:
- Ekonomiskt har vi det skraltigt, vi är fattiga. Så är det. Vi lever ur hand i mun, så är det fortsatt.
- Men i övrigt tycker jag att vi har fått tillbaka glädjen, känslan kring vad vi ska göra och det är viktigt.

Sportchefen Tommy Salo har byggt ett nytt lag och många tror att årets trupp bär på större kapacitet.
8 miljoner i mindre biljettintäkter
Det svider hos alla ansvariga att biljettintäkterna sjönk från 20 miljoner kronor till 12. En första förklaring är att laget inte kom till kvalserien.
Nu gäller en helt annan prognos – spel i kvalserien och att entréerna ska ge 18 miljoner.
- Vi måste inte till kvalserien, sätter vi in en nyemission och skapar en balansräkning så kan vi ta sådana motgångar.
"Många kan dela på en aktiepost"
Tanken är att varje aktiepost ska kosta 2000 kronor, som många kan dela på.
- De 2000 kronorna representerar 100 aktier i Leksand IF Hockey, så alla de pusselbitarna sitter på plats. Nu gäller bara att ta ett beslut om man ska ut och sälja dem eller inte, säger Mats Aspemo till Dalarnas Tidningar.
Men börsen är svajig och skapar lite tvivel i Leksand.
- Går det inte så går det inte, säger vd:n.
Måste kanske avvakta
I juni tog en extrainsatt föreningsstämma beslutet om bolagisering av den ideella föreningen Leksands IF. Den 1 augusti registrerades bolaget och nu framkommer allt mera information om vad som är tänkt.
Förberedelserna har pågått en tid och tanken var en lansering under höstens inledning. Men en skakig börs skapar tvivel och även om klubben behöver kapital finns det skäl att avvakta.
- Går det inte så går det inte. Då får vi hitta andra lösningar, men den vägen blir lite vingligare än det här alternativet.
Alltid en stor risk
Mats Aspemo utvecklar:
- Du har en rörelserisk, alltså risken att misslyckas med en kvalserie, och i en idrottsverksamhet är den risken stor. Har man en hög rörelserisk så ska man ha en låg finansiell risk, vilket innebär en stark balansräkning som kan ta en smäll.
- Vi har en hög rörelserisk och en jäkligt stor finansiell risk med en svag balansräkning som vi går in i det här året med. Vi måste städa balansräkningen så att vi kan ta en smäll som en missad kvalserie, så att det inte behöver vara nödvändigt att gå dit. Men visst vore det nyttigt med 6-7 miljoner extra som en kvalserie skulle innebära.
En ny och växande grupp av europeiska fotbollsfans, "Fans utan gränser”, har identifieras i en studie. Här påvisas att det finns 41 miljoner hängivna supporters. En fjärdedel av dem spenderar tillsammans svindlande 319 miljarder kronor.
Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Under 100 dagar ska ett 100-tal ryttare färdas genom ett förhoppningsvis sommarvackert Sverige. Det är det stora inslaget när Svenska Ridsportförbundet fyller 100 år.
Dagens lyckligaste är 58 unga idrottare som får 40 000 kronor vardera. Drygt 2,3 miljoner kronor delas ut i elitidrottsstipendium och avsändare är RF och Svenska Spel.
Nu vill han med stora kliv hitta ett jobb och inleda sitt nya liv. Vägen dit går bl a via Intrum Justitia och hotellkedjan Elite. Christian Olsson, 32 år, är förmögen, men vill ha ett dagligt jobb nu när trestegskarriären är över.
Vasaloppet och Stadium har tecknat ett nytt och rekordstort sponsoravtal. Det är det största någonsin i Vasaloppet och Stadium har heller aldrig gjort en större sponsorsatsning! Avtalet ska enligt uppgift vara värt 20 miljoner och sträcker sig till och med 2017.
Björn Goops jakt på segrar och därmed pengar till Cancerfonden har börjat bra. Riktigt bra. Stjärnkusken är uppe i 16 segrar vilket hittills gett 80 000 kronor till ATG:s insamling till förmån för Cancerfonden.
När Arne Hegerfors under måndagskvällen kommenterar derbyt GAIS-IFK Göteborg på Canal+ gör han sin sista insats som kommentator. Den folkkäre, legendariske sportjournalisten tar passande nog farväl till jobbet i staden där allting en gång började.
Det var mångmiljonaffären som skulle förbli hemlig till dess att allt var klart. Men nu har uppgifterna läckt ut runt en av svensk hockey dyraste övergångar någonsin.







Vi vill ha din åsikt