Vill skapa Brasilienakademi på landet
Idén kommer ursprungligen från Cauês (Benicio) som återkommer i klubben och presenterade idén om att starta en Academi de Brazil. Nu har planerna tagit form.
- Han (Caue) kommer att ta hit två, tre eller fyra brassar och vi ska ha en kontinuerlig grupp av brasilianska spelare som vi ska anpassa till europeisk fotboll, säger säger Ölmes Lars Larsson till Värmlands Folkblad och fortsätter:
Bildar ett bolag
- Och som kan spela med oss och göra oss till ett bättre lag. Förhoppningsvis kan vi sälja vidare några utav dem. Det är ju deras ambition att kunna leva på fotboll.
Affärerna ska ske via ett bolag.
- Troligtvis så blir det väl ett lite liknande upplägg som till exempel Djurgården och Degerfors att man har ett bolag som folk får investera i, säger turistchefen och utvecklingsledaren Mats Öhman.
Sälja spelare vidare
Han övriga bakom affärsupplägget inser att mycket bygger på att sälja spelare vidare, för att kunna finansiera verksamheten. Värmlänningarna har sneglat mot FC Tallin i Estland.
- De fick sålt en målvakt till Sunderland i Premier League och det finansierade deras verksamhet ett par år framåt, säger Öhman.
- Jag har en dröm. Det finns ju förmodligen mellan 100 och 200 brasilianska spelare i skandinavien. Om vi kunde ha en brasselandskamp-cup här mellan norska brassar, svenska brassar, danska brassar och finska brassar, avslutar Lars Larsson.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















