”Han kostar mer än hela vår trupp”
Mycket blev bekräftat vid fredagskvällens match, Bofors-Malmö Redhawks, i Hockeyallsvenskan.
Bofors sportchef Stefan Bengtzén konstaterade bara fakta. Hans lag vann, ungefär med de siffror och efter det spel som han hade förutsett.
"Det är ett skämt"
"Det är löjligt att värva Linus Klasen när han får 4,6 miljoner i lön på ett år. Det har jag inte ens till mina 24 spelare. Det är ett skämt. Jag visste jag knappt vem Linus Klasen var, mer än att han spelat i Södertälje och varit en sväng på andra sidan Atlanten.Han själv tjänar dubbelt så mycket som hela vår spelartrupp gör tillsammans. Vi har en total kostnad för vår trupp på 4,3 miljoner."
Stefan Bengtzén var skarp i sina åsikter:
- Vi och Malmö lever i två skilda världar. Jag får leta spelare på bakgården, i juniorserier och division 1. Men vi försöker vara noggranna i att hitta rätt karaktärer, här i Bofors går laget före jaget. Och vi har bevisat den här säsongen att motivation slår klass, säger Stefan Bengtzén till Sport-Expressen.
Tvillingarna vill flytta
Malmös lönebudget om drygt 30 miljoner ligger som en tung skugga över laget och Sveriges dyraste spelare, Linus Klasén, har inte alls blivit den härförare som var avsikten med värvningen.
Fiaskot står på lut och nu kommer också rapporter om splittring i spelartruppen. Klubben kan förlora två av sina stora publikfavoriter. Enligt en initierad källa vill Ponthus Westerholm och Pathrik Westerholm lämna Redhawks, uppger Sydsvenska Dagbladet.
Det syns på Linus Klasen att han börjar misströsta på isen. Han var inte särskilt framträdande mot Bofors och han är trött på alla återkommadne synpunkter på sin lön..
"Svenska avundsjukan"
- Det är den svenska avundsjukan som talar. Jag känner honom inte alls sedan tidigare, det han säger får han stå för. Hade han haft ekonomiska möjligheter hade han också försökt värva en spelare som mig, så enkelt är det.
Stefan Bengtzén är ärlig på frågan om han hade du velat se Linus Klasen i Bofors tröja:
- Nej, jag tror inte att han hade fungerat här. Vi har andra kärnvärden än vår plånbok som gör att spelarna trivs och vill vara här, säger Bengtzén till Sport-Expressen.
- Problemet i Malmö är att man jobbar alldeles för kortsiktigt, det tycker jag. Malmö sätter en enorm press på sig själva och på spelarna de tar dit med så höga mål som man har satt. Det blir svårt när det börjar gå emot, vilket det ju har gjort under hösten.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















