”Idrottsrörelsen överdriver kraftigt”

Flera företrädare för idrottsrörelsen övertolkar beslutet rörande tävlingsreglerna för motorsporten, hävdar Konkurrensverket som har granskat sitt eget ställningstagande och anser att idrotten inte alls är så hotad som vissa gör gällande. Men flera idrotter kan komma att granskas av Konkurrensverket.

Konkurrensverkets beslut har överklagats av Svenska Bilsportförbundet till Marknadsdomstolen, som tar upp målet till prövning under våren 2012.

Per Karlsson, chefsjurist vid Konkurrensverket, avslöjar också att fler idrottsförbund kan bli granskade och i sin tur måste de skriva om sina tävlingsregler.

-Vi kommer att agera även inom andra idrotter.

"Skrämmer ideella krafter"

- Konkurrensverket jämställer inte ideella föreningar med företag. Svenska Bilsportförbundets (SBF) agerande riktar sig mot de egna leden och de som har funktionärslicens och tävlingslicens och inte mot ”konkurrenterna”, säger Per Karlsson.

- På så sätt försöker SBF försvåra för ”konkurrenterna” genom att skrämma de ideella krafterna i den egna rörelsen

- Det kan inte vara rimligt att ideellt arbetande funktionärer riskerar att bli av med sin funktionärslicens om de ställer upp som funktionärer i ett bilsportarrangemang som inte är sanktionerat av SBF.

Rally och traktorpulling...

- Det kan till exempel gälla enskilda tävlingar som SBF:s klubbar inte arrangerar. Det kan även gälla – vilket är minst lika anmärkningsvärt – helt andra grenar inom motorsport som SBF inte vill befatta sig med.

Per Karlsson fortsätter:

- Exempelvis riskerar en amatörrallyförare som deltar i en traktorpullingtävling att bli av med sin SBF-licens som rallyförare.

En grov överdrift

- Grundproblemet är att licensreglerna inte är proportionerliga i förhållande till SBF:s syften. Det har inget med vare sig ungdomsidrott eller demokrati att göra.

Per Karlsson anser också att företrädarna för idrotten överdriver när de påstår att Konkurrensverkets beslut leder till att en fotbollsspelare kan representera flera klubbar eller att det kommer att koras flera olika mästare inom samma grenar och klasser.

Nu ska beslutet synas efter Bilsportförbundets överklagan.

Fakta

Det beslut som Konkurrensverket fattade i maj 2011 syftar till att göra det möjligt för fler att kunna arrangera biltävlingar.

Enligt Konkurrensverket ska de som har tävlings- eller funktionärslicens från Svenska Bilsportförbundet kunna tävla eller vara funktionär vid tävlingar som arrangeras av andra än klubbar som är anslutna till förbundet.

Konkurrensverkets beslut innebar att Svenska Bilsportförbundet tvingades att ändra i sina regler.

Det kan bara finnas en innehavare av en titel som Sverigemästare i en idrottsgren. Och bara en organisation kan utse vilka personer eller lag som ska representera Sverige i internationella idrottstävlingar. Därmed har idrotten en särart jämfört med andra verksamheter.

Idrottens särart kan motivera vissa begränsningar i licensinnehavarnas handlingsfrihet, exempelvis för att de tävlingar som förbundets klubbar arrangerar ska kunna genomföras på ett rättvist, välordnat och säkert sätt, anser Konsumentverket och anslår också:

Men utöver detta ska det vara möjligt för andra än enbart föreningar anslutna till Riksidrottsförbundet att arrangera tävlingar.

Konkurrensverkets beslut har överklagats av Svenska Bilsportförbundet till Marknadsdomstolen, som tar upp målet till prövning under våren 2012.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Svenska fotbollslandslaget  fortsätter förberedelserna inför första natchen mot l Tunisien den 15 juni, natten mot måndagen med start 04.00 svensk tid, och sändning i SVT. Från VM-fronten rapportes annars om hur lagen tränar och försöker  hålla i gång  i en hetta som nalkas 30 plus. onsdagen dominerades av Infantino Show och bländande leende på en så kallad invigning. Men  den offentliga invigningen är denna torsdag kl 13.30. följt av priärmatchen kl 21 i kväll, Medxiko-Sydafrika

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen